חדשות

תוצאות מפתיעות: דיאטה עתירת מזון מטוגן או צלוי מלווה בסיכון מופחת לסרטן כבד (Int J Cancer)

29/05/2021

 

בניגוד לציפיות, צריכה רבה של תוצרי גליקציה מתקדמים (Advanced Glycation Endproducts), כולל אלו שמקורם ממאכלים לאחר טיגון עמוק או צלייה, מלווה בסיכון מופחת לסרטן כבד, כך עולה מתוצאות מחקר גדול שפורסמו בכתב העת International Journal of Cancer.עם זאת, הסיכון לסרטן כיס מרה היה גבוה יותר עם צריכה רבה יותר של תוצרי גליקציה מתקדמים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי תוצרי גליקציה מתקדמים נוצרים בעיקר עקב הליכי הכנת אוכל בחום גבוה ומחקרים הציעו כי אלו תורמים להתפתחות ממאירויות בכבד ודרכי מרה.

 

החוקרים בחנו את הקשר בין צריכת תוצרי גליקציה מתקדמים בתזונה ובין הסיכון לממאירויות בכבד ודרכי מרה במדגם European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition, שכלל 450,111 משתתפים. צריכת תוצרי גליקציה מתקדמים נקבעה על-בסיס שאלוני תזונה ייעודיים וקבוצות המזון שתרמו בשכיחות הגבוהה ביותר לתוצרי גליקציה מתקדמים כללו דגנים, בשר, עוגות וביסקוויטים, מוצרי חלב, דגים ומשקאות לא-אלכוהוליים.  

 

לאחר חציון מעקב של 14.9 שנים תועדו 255 מקרים של סרטן כבד, 100 מקרים של סרטן כיס מרה ו-173 ממאירויות בדרכי מרה.

 

ממצאי המחקר הצביעו על קשר הפוך בין צריכה רבה יותר של תוצרי גליקציה מתקדמים בתזונה ובין הסיכון לסרטן כבד: יחסי הסיכון לכל עליה של סטיית תקן אחת עמדו על 0.87 עבור CML (Nε‐[carboxymethyl]lysine), 0.84 עבור Nε‐[1‐carboxyethyl]lysine ו-0.84 עבור Nδ‐[5‐hydro‐5‐methyl‐4‐imidazolon‐2‐yl]‐ornithine.

 

מנגד, הסיכון לסרטן כיס מרה עלה עם עליה בצריכה התזונתית של תוצרי גליקציה מתקדמים. יחסי הסיכון לכל עליה של סטיית תקן אחת עמדו על 1.28 עבור CML, 1.17 עבור CEL ו-1.27 עבר MG-H1.

 

החוקרים כותבים כי לא תועדו קשרים בין צריכת תוצרי גליקציה מתקדמים ובין ממאירויות בתוך ומחוץ לדרכי המרה.

 

הממצאים עומדים בניגוד לתיאוריה הרווחת לפיה צריכת תוצרי גליקציה מתקדמים עשויה להביא לעליה בסיכון לממאירות. הנתונים הזמינים בנושא הם מעטים והסיבות לקשר ההפוך שתועד בין צריכת תוצרי גליקציה מתקדמים ובין הסיכון לסרטן כבד אינן מובנות היטב.

 

Int J Cancer. Published online April 25, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני