חדשות

האם למרווח הזמן בין הריונות השפעה על הסיכון לסוכרת הריונית? (מתוך כנס ה-ADA)

03/07/2020

 

בנשים עם היסטוריה של סוכרת הריונית נרשמה עליה של 50% בסיכוי למרווח קצר בין הריונות של עד 18 חודשים, בהשוואה לנשים ללא סוכרת הריונית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Diabetes Association.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מרווח של עד 18 חודשים בין הריונות מלווה בסיכון מוגבר לסיבוכים לאם וליילוד, דוגמת הפלה ספונטאנית, לידה מוקדמת ומשקל לידה נמוך. כתוצאה מכך, הם ביקשו כעת לבחון אם בנשים עם היסטוריה של סוכרת הריונית מספר גדול יותר של מרווח קצר בין הריונות, בהשוואה לאלו ללא ההפרעה המטבולית.

 

לצורך כך, החוקרים בחנו את הנתונים אודות למעלה מ-28,000 נשים בגילאי 18-44 שנים ממאגר National Survey on Family Growth בשנים 2011-2017.

 

התוצא העיקרי היה מספר המרווחים הקצרים בין הריונות (מרווח בין לידה קודמת עד הפריה של פחות מ-18 חודשים) באישה עם היסטוריה של סוכרת הריונית, בהשוואה לנשים ללא היסטוריה דומה. החוקרים לא כללו במחקר נשים עם מרווח בין הריונות של מעל 60 חודשים לאור שיעור גבוה יותר של סיבוכי הריון.

 

מהנתונים עולה כי היסטוריה של סוכרת הריונית תועדה ב-9.9% מהנשים וכי בנשים אלו גיל האם הממוצע היה מעט גבוה יותר, בהשוואה לנשים ללא היסטוריה של סוכרת הריונית (36.3 לעומת 34.3 שנים, בהתאמה, p<0.001).

 

מדד מסת הגוף הממוצע עמד על 31.3 ק"ג למטר בריבוע בנשים עם סוכרת הריונית והיה גבוה יותר בהשוואה לאלו ללא היסטוריה של סוכרת הריונית, בהן מדד מסת הגוף הממוצע עמד על 27.9 ק"ג למטר בריבוע.

 

שיעור המרווחים הקצרים בין הריונות היה גבוה יותר בנשים עם היסטוריה של סוכרת הריונית, בהשוואה לנשים ללא סוכרת הריונית וההבדל היה מובהק סטטיסטית (56.4% לעומת 43.6%, p<0.001). יחס הסיכויים למרווח קצר בין הריונות באישה עם היסטוריה של סוכרת הריונית עמד על 1.43 (רווח בר-סמך 95% של 1.22-1.66), בהשוואה לנשים ללא סוכרת הריונית.

 

לאחר תקנון לערפלנים שונים, כולל גיל האם, מדד מסת גוף, מוצא אתני, מצב משפחתי, השכלה, ביטוח, הכנסה משפחתית, שימוש באמצעי מניעה והיסטוריה של זיהומים המועברים במגע מיני, הקשר עדיין נותר מובהק סטטיסטית עם יחס סיכויים מתוקן של 1.49 (רווח בר-סמך 95% של 1.26-1.76).

 

החוקרים מסבירים כי ייתכן והפחתת מספר המרווחים הקצרים בין הריונות יסייע בהקטנת הסיכון לסיבוך המטבולי הנ"ל ומוסיפים כי יש מקום לאופטימיזציה של בריאות האם לפני הריונות ע"י הארכת מרווח הזמן בין הריונות לפרק זמן של 18 חודשים ומעלה.

 

מתוך כנס ה-ADA

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני