חדשות

הנחיות חדשות מטעם ה-Endocrine Society בנושא טיפול בטסטוסטרון בגברים עם היפוגונאדיזם (J Clin Endocrinol Metab)

19/03/2018

 

איגוד ה-Endocrine Society פרסם הנחיות קליניות עדכניות בנושא טיפול בטסטוסטרון בגברים עם היפוגונאדיזם, אך מומחים טענו במהלך הכנס השנתי של האיגוד כי ההמלצות החדשות מהוות מפת דרכים רחבה בכל הנוגע לגישה לאבחנה וטיפול בהיפוגונאדיזם, אך לא מדובר בהכרח במסלול דפיניטיבי עליו יש להקפיד.

 

הזמינות של מידע חדש מהמחקרים האקראיים הגדולים ביותר בנושא טסטוסטרון, שיפורים שחלו לאחרונה בבדיקות להערכת טסטוסטרון, בשילוב עם העניין הציבורי הגובר בסוגיות הנוגעות לבריאות הגבר, תמכו בעדכון ההנחיות לטיפול בטסטוסטרון.

 

טיפול בטסטוסטרון מומלץ לגברים עם היפוגונאדיזם במטרה להקל על תסמיני חסר טסטוסטרון. בגברים שפרט לכך בריאים אין צורך בבדיקות סקר להיפוגונאדיזם. ההנחיות קוראות להימנע מבדיקות וטיפול בגברים בריאים, בהם הסיכון והתועלת של טיפול בטסטוסטרון אינם ברורים.

 

במקרים בהם נקבע כי נדרש טיפול בטסטוסטרון, ניתן לזהות מגוון רחב של תסמינים ולכן יש להתאים את הטיפול באופן פרטני ועל-בסיס תהליכי קבלת החלטות בשיתוף הרופא והחולה.

 

פאנל המומחים קבע המלצות על-בסיס קונצנזוס ורק בשני נושאים תועדה חוסר הסכמה – ניטור אחר מצב הערמונית וטיפול בגברים מבוגרים.  במקרים בהם העדויות היו חלשות, המומחים קיבלו החלטות על-פי חשש בנוגע לבטיחות הטיפול ועיקרון מנחה היה להימנע מנזק למטופל.

 

המומחים ממליצים לקבוע אבחנה של היפוגונאדיזם רק בגברים עם תסמינים וסימנים מתאימים לחסר טסטוסטרון וריכוז טסטוסטרון נמוך באופן ברור ועקבי. הם ממליצים כבדיקה אבחנתית ראשונה על מדידת ריכוז טסטוסטרון כולל בצום, בבוקר, באמצעות בדיקות מדויקות ומהימנות. הם ממליצים לאשר את האבחנה באמצעות מדידה חוזרת של ריכוז טסטוסטרון כולל בצום, בבוקר. בגברים עם רמות טסטוסטרון כולל בסמוך לטווח התחתון של הנורמה או עם מצבים המשפיעים על רמות SHBG, מומלץ לבדוק את ריכוז טסטוסטרון חופשי.

 

בגברים בהם נקבע כי קיים חסר אנדרוגנים, מומלץ על בדיקה אבחנתית נוספת לזיהוי הגורם לחסר אנדרוגנים. טיפול בטסטוסטרון מומלץ בגברים עם חסר טסטוסטרון תסמיני להשראת ושמירת מאפייני מין משניים ותיקון תסמיני היפוגונאדיזם לאחר דיון בנוגע לסיכונים והתועלות של הטיפול ומעקב אחר הטיפול.

 

המומחים ממליצים כנגד התחלת טיפול חליפי בגברים המעוניינים להביא ילדים לעולם בסמוך למועד או בנוכחות המצבים הבאים: סרטן שד או ערמונית, אינדורציה או קשרית נמושה בערמונית, רמות PSA מעל 4 ננוגרם/מ"ל, רמות PSA מעל 3 ננוגרם/מ"ל בגברים בסיכון מוגבר לסרטן ערמונית ללא הערכה אורולוגית נוספת, המטוקריט מוגבר, דום נשימה חסימתי בשינה בדרגה חמורה שאינו-מטופל, תסמינים חמורים בדרכי שתן תחתונות, אי-ספיקת לב לא-מאוזנת, אוטם לבבי או אירוע מוחי בחצי השנה האחרונה, או תרומבופיליה.

 

המומחים ממליצים לכוון את הטיפול לרמות טסטוסטרון למרכז הטווח התקין במהלך הטיפול, תוך התייחסות להעדפות המטופל, פרמקוקינטיקה, תופעות לוואי ספציפיות לתכשיר, נטל הטיפול ועלות. על רופאים לנטר גברים המקבלים טיפול חליפי באמצעות תכנית סטנדרטית, הכוללת: הערכת תסמינים, תופעות לוואי והיענות; מדידת ריכוז טסטוסטרון והמטוקריט; והערכת הסיכון לסרטן ערמונית במהלך השנה הראשונה לאחר התחלת טיפול בטסטוסטרון.

 

J Clin Endocrinol Metab. Published online March 17, 2018

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני