חדשות

המלצות עדכניות לאבחנה וטיפול בחסר טסטוסטרון (Sex Med Rev)

05/08/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת Sexual Medicine Reviews מופיעות ההנחיות העדכניות בעקבות מפגש ה-International Consultation for Sexual Medicine שהתכנס בליסבון ופרסם המלצות עדכניות בנוגע לחסר טסטוסטרון והטיפול במצבים אלו.

 

המומחים השלימו חיפוש במאגרי Medline לזיהוי מאמרים בנושא טסטוסטרון, אשר פורסמו לאחר הדו"ח משנת 2015 מטעם ה-International Consultation for Sexual Medicine. ההמלצות הוצגו במהלך הכינוס בליסבון ומושבים שולבו בהמלצות הסופיות.

 

המונחים "חסר טסטוסטרון" וכן "טיפול בטסטוסטרון" זכו לתמיכה על-פני מונחים חליפיים רבים אחרים. השונות הבין-אישית הנרחבת בריכוזי SHBG (Sex Hormone Binding Globulin) משפיעים על פענוח ריכוזי טסטוסטרון כולל. תסמיני חסר טסטוסטרון תואמים יותר לרמות טסטוסטרון חופשי מאשר רמות טסטוסטרון כולל.

 

בגברים סימפטומטיים עם ריכוזי טסטוסטרון כולל של מתחת ל-350 ננוגרם/ד"ל או ריכוזי טסטוסטרון חופשי של מתחת ל-65-100 פיקוגרם/מ"ל, סביר לנסות טיפול בטסטוסטרון. ניתן לשקול מתן טיפול אמפירי למשך שישה חודשים בגברים עם תסמינים מאוד אופייניים וערכים מעל לספים אלו.

 

יש מקום להשלים בדיקות דם בבוקר בגברים מתחת לגיל 40 שנים. בגברים מעל גיל 40 שנים ניתן להשלים בדיקה אחר הצהריים, כל עוד משלימים בדיקת דם בבוקר לאישור חסר טסטוסטרון מאוחר יותר.

 

יש עדויות בדרגה גבוהה המעידות כי טיפול בטסטוסטרון בגברים עם חסר טסטוסטרון משפר חשק מיני ותפקודי זקפה.

 

סך העדויות מעיד כי טיפול בטסטוסטרון אינו קשור עם סיכון מוגבר לסרטן ערמונית, אירועים קרדיווסקולאריים, או החמרת תסמינים בדרכי שתן תחתונות. צפיפות העצם ואנמיה עשויים להשתפר עם טיפול בטסטוסטרון.

 

קיים קשר בין השמנה וסוכרת מסוג 2 ובין חסר טסטוסטרון, כאשר טיפול בטסטוסטרון מוביל לשיפור עקבי במדדים מטבוליים.

 

המומחים כותבים כי לטיפול בחסר טסטוסטרון יתרונות רבים מבחינת תסמיני תפקוד מיני, כמו גם בריאות כללית, ללא עדויות משכנעות לסיכון מוגבר לסרטן ערמונית או אירועים קרדיווסקולאריים.

 

 

Sex Med Rev. 2019 Jul 24

 

לידיעה ב-PubMed

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני