חדשות

השוואת תוצאות משלב Nivolumab עם Ipilimumab או Pembrolizumab לטיפול במלנומה מתקדמת (JAMA Dermatology)

05/08/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Dermatology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול קו-ראשון ב-Nivolumab (אופדיבו) עם Ipilimumab (יירבוי) או Pembrolizumab (קיטרודה) היו האפשרויות היותר משתלמות מבחינת מאזן עלות-תועלת לטיפול בחולים עם אבחנה חדשה של מלנומה מתקדמת, ללא נתונים אודות מוטאציית BRAF.

 

החוקרים מציינים כי לאחר אישור נוכחות וריאנט פתוגני ב-BRAF, ניתן לבחור במעכבי MEK וBRAF כטיפול קו-שני.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את מאזן עלות-תועלת של מגוון מעכבי בקרה חיסונית ומעכבי BRAF ו-MEK, על-בסיס נתונים מארבעה במחקרים גדולים ומהספרות הרפואית. כל החולים קיבלו אחת מבין שמונה טיפולים אפשריים: 1) Ipilimumab; 2) Nivolumab; 3) Nivolumab עם Ipilimumab; 4) Pembrolizumab כל שלושה שבועות; או בדיקה לווריאנט פתוגני של BRAF ולאחר מכן 5) Nivolumab בהעדר מוטאציית BRAF או Nivolumab עם Ipilimumab בנוכחות מוטאציית BRAF; 6) Pembrolizumab כל שלושה שבועות בהעדר מוטאציה או Dabrafenib עם Trametinib בנוכחות מוטאציה; 7) Nivolumab בהעדר מוטאציה ו-Dabrafenib עם Trametinib בנוכחות מוטאציה; או 8) Pembrolizumab כל שלושה שבועות בהעדר מוטאציה ו-Nivolumab עם Ipilimumab בנוכחות מוטאציה.

 

מהנתונים עולה כי משלב Nivolumab עם Ipilimumab כנגד גידולים ללא מוטאציות BRAF הוביל לתוצאות המשמעותיות ביותר וכי Nivolumab זוהתה כאפשרות הטיפול הכי פחות יקרה.

 

גישות טיפול ב-Nivolumab, Pembrolizumab, ו-Nivolumab עם Ipilimumab היו המשתלמות ביותר מבחינת עלות-תועלת. בדיקות למוטאציות BRAF לא השפיעו על מאזן עלות-תועלת ולא הובילו לתוצאות טובות יותר.

 

החוקרים כותבים כי המדדים החשובים ביותר שהשפיעו על המודל היו יעילות הטיפול של משטרי הטיפול החדשים הללו. התוצאות מעידות כי באלו עם הישרדות כוללת ארוכה יותר תועדו תוצאות כלכליות טובות יותר.

 

JAMA Dermatology, online July 22, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני