חדשות

השוואת תוצאות משלב Pembrolizumab עם Axitinib לעומת Sunitinib כנגד סרטן כליה מתקדם (The Lancet Oncology)

28/10/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet Oncology מדווחים חוקרים על נתונים עדכניים ממחקר KEYNOTE-426, מהם עולה כי משלב Pembrolizumab (קיטרודה) עם Axitinib (אינלייטה) הדגים תוצאות קליניות טובות יותר בהשוואה ל-Sunitinib (סוטנט) כאשר ניתן כטיפול בחולים עם סרטן כליות מתקדם.

 

מניתוח הביניים הראשון של מחקר KEYNOTE-426 עלה כי למשלב Pembrolizumab עם Axitinib עדיפות על-פני Sunitinib בלבד בטיפול בחולים עם סרטן כליות מתקדם, אשר לא קיבלו טיפול קודם. המחקר בשלב 3 כלל מבוגרים שטופלו ב-129 אתרים ברחבי 16 מדינות. המשתתפים חולקו באקראי לטיפול במשלב Pembrolizumab עם Axitinib או לטיפול מונותרפי ב-Sunitinib.

 

תוצאי הסיום העיקריים כללו את ההישרדות הכוללת והישרדות ללא-התקדמות.

 

מדגם המחקר כלל 432 חולים בקבוצת הטיפול במשלב Pembrolizumab עם Axitinib ו-429 חולים שטופלו ב-Sunitinib בלבד. לאחר חציון מעקב של 30.6 חודשים, תועדה המשך תועלת קלינית למשלב Pembrolizumab עם Axitinib בהשוואה ל-Sunitinib במונחים של הישרדות כוללת, כאשר החציון טרם נקבע עם משלב Pembrolizumab עם Axitinib לעומת חציון של 35.7 חודשים עם Sunitinib (יחס סיכון של 0.68; p=0.0003), או הישרדות ללא-התקדמות (חציון של 15.4 חודשים לעומת 11.1 חודשים, p<0.0001).

 

האירועים החריגים בדרגה 3 ומעלה על-רקע הטיפול כללו יתר לחץ דם (22% מהמטופלים במשלב Pembrolizumab עם Axitinib לעומת 20% מאלו בקבוצת הטיפול ב-Sunitinib בלבד), עליה ברמות ALT (13% לעומת 3%, בהתאמה) ושלשול (11% לעומת 5%, בהתאמה). לא תועדו מקרי תמותה חדשים על-רקע הטיפול מאז ניתוח הביניים הראשון.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים במתן משלב Pembrolizumab עם Axitinib כקו-טיפול ראשון בחולים עם סרטן כליה מתקדם.

 

The Lancet Oncology 2020

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני