חדשות

התועלת של טיפול ניאו-אדג'וונטי משולב במעכבי בקרה חיסונית בחולים עם סרטן ריאות מסוג NSCLC (מתוך Nature Med)

19/02/2021

 

טיפול ניאו-אדג'וונטי הכולל משלב אימונותרפיה עם Nivolumab (אופדיבו) עם Ipilimumab (יירבוי) הוביל לתועלת קלינית משמעותית בחולים עם סרטן ריאות נתיח מסוג NSCLC (Non-Small Cell Lung Cancer) בשלב I-III, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Nature Medicine.

 

במסגרת מחקר NEOSTAR בשלב II חולקו באקראי 44 חולים עם NSCLC נתיח לטיפול ניאו-אדג'וונטי במשלב Nivolumab עם או בלי Ipilimumab ולאחר מכן הופנו לניתוח.

 

מבין החולים שקיבלו את הטיפול האימונותרפי המשולב, 38% השיגו תגובה פתולוגית מג'ורית, אשר הוגדרה כגידול ויאבילי של עד 10% בניתוח, וענו על תוצא היעילות העיקרי של המחקר שכלל סף של שש תגובות פתולוגיות מג'וריות ב-21 חולים. שיעור זה היה גבוה יותר בהשוואה לביקורות היסטוריות שקיבלו טיפול ניאו-אדג'וונטי בכימותרפיה והיה גבוה יותר בהשוואה לשיעורים שתועדו עם Nivolumab בלבד.

 

החוקרים כותבים כי שיעורי תגובה פתולוגית מלאה עמדו על 29% מהחולים תחת הטיפול המשולב, בהשוואה ל-9% מאלו שטופלו ב-Nivolumab בלבד. שיעור הגידולים הנתיחים בקרב חולים שקיבלו לפחות מנה אחת של מעכב בקרה חיסונית עמד על 89% וכל החולים הללו עברו ניתוח להסרה מלאה של הגידול.

 

עוד הושלם ניתוח נתונים שהתמקד ב-37 חולים שעברו ניתוח בהצלחה. מבין אלו, שיעורי תגובה פתולוגית מג'ורית היו גבוהים כפליים עם הטיפול המשולב, בהשוואה ל-Nivolumab בלבד (50% לעומת 24%).

 

חציון משך המעקב עמד על 22.2 חודשים וחציון ההישרדות הכוללת וההישרדות על-רקע סרטן ריאות טרם נקבע.

 

עוד עולה מהנתונים כי לטיפול במעכבי בקרה חיסונית לא הייתה השפעה משמעותית על המגוון, המבנה וההרכב של המיקרוביום. תועדה עליה בזני Ruminococcus ו-Akkermansia, אשר הייתה קשורה בקשר משמעותי עם תגובה פתולוגית מג'ורית עם הטיפול המשולב

 

ממצאי המחקר אודות התועלת של טיפול אימונותרפי משולב במסגרת משטר ניאו-אדג'וונטי בחולים עם NSCLC נתיח מעודדים במיוחד מאחר ומעידים כי הטיפול המשולב עשוי להביא לתגובה פתולוגית גבוהה יותר ולעורר זיכרון אימונולוגי.

 

Nature Med 2021

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני