חדשות

טיפול אימונותרפי כנגד מחלות ממאירות לעיתים מוביל לתוצאות הרבה יותר גרועות (JAMA Netw Open)

30/04/2021

 

טיפול אימונותרפי במעכבי בקרה חיסונית הוביל לעידן חדש בטיפול במחלות ממאירות, כאשר בחלק מהחולים ישנה עדות לתגובה דרמטית לטיפול עם שיפור משמעותי בתוצאות, בהשוואה לטיפולים אחרים. עם זאת, בחלק מהחולים הטיפול האימונותרפי מלווה בתוצאות גרועות, לעיתים באופן משמעותי.

 

התופעה של התקדמות-יתר של מחלה ממארת (Hyperprogressive Disease, או HPD) עוררה עניין רב בעידן הטיפול במעכבי בקרה חיסונית לאחר שמספר קבוצות דיווחו על עדות ל-HPD במגוון ממאירויות כנגד ניתן טיפול במעכבי בקרה חיסונית וכי תופעה זו מלווה במרווח קצר יותר של הישרדות ללא-התקדמות והישרדות כוללת.

 

במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Network Open ביקשו החוקרים להשלים סקירה של ההגדרות והיארעות של מחלה מתקדמת ביתר בחולים תחת טיפול במעכבי בקרה חיסונית ולדון באתגרים של ההערכה הנוכחית של HPD. לצורך כך, הם ערכו חיפוש במאגרי MEDLINE ו-EMBASE לזיהוי מחקרים להערכת HPD אשר פורסמו עד תחילת מרץ בשנת 2020.

 

החיפוש הוביל לזיהוי 24 מחקרים עם 3,109 משתתפים ומהנתונים עולה כי שיעורי היארעות HPD נעו בין 5.9% ועד 43.1%. ההגדרות של HPD סווגו לארבע קטגוריות, על-פי חישוב מהירות גדילת הגידול: קצב גדילת גידול (היארעות HPD לפי הגדרה זו עמדה על 9.4%, רווח בר-סמך 95% של 6.9%-12.0%), הקינטיקה של גדילת הגידול (היארעות HPD עמדה על 15.8%, רווח בר-סמך 95% של 8.0%-23.7%), עליה מוקדמת בנטל הגידול (שיעורי היארעות HPD של 20.6%, רווח בר-סמך 95% של 9.3%-31.8%) ומשלב קטגוריות אלו (שיעורי היארעות HPD של 12.4%, רווח בר-סמך 95% של 7.3%-17.5%).

 

החוקרים כותבים כי תתכן הערכת-יתר או תת-הערכה של HPD במידה ומתמקדים רק בקצב גדיל הגידול או בקינטיקה של הגידול, נגעי מטרה, או הערכת תגובה לפי קריטריוני RECIST.

 

הממצאים מעידים על הבדלים ניכרים באופן הגדרת HPD, כאשר שיעורי ההיארעות של מחלה מתקדמת ביתר נעים בין 5.9% ועד 43.1% בין המחקרים השונים שנבחנו בסקירה הנוכחית. החוקרים קוראים להתבסס על העדויות הזמינות על-מנת להביא לאחידות בהגדרת HPD.

 

JAMA Netw Open. Published online March 24, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

הערת מערכת:

יש עדויות על כך שטיפול אימונותרפי קשור לעלייה בסיכון לאירועים קרדיווסקולרים, נושא שהוצג אצלנו בדיון מומחים בין פרפ'טום נילן וד"ר זאזא יעקבשווילי 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני