חדשות

הוספת טיפול במעכב PD-1 לכימותרפיה בעירוי לעורק הכבד לחולי HCC

09/07/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר שהוצג בכנס האיגוד האירופאי לחקר הכבד הראה כי שילוב של כימותרפיה בעירוי לעורק הכבד (hepatic arterial infusion chemotherapy, HAIC) ומעכב PD-1 הביא לתוצאות טובות בטיפול בקרצינומה הפטוסלולרית מתקדמת (HCC). בניסוי ניתן FOLFOX-HAIC בתוספת sintilimab ל-29 מטופלים עם HCC עם פוטנציאל להסרה בניתוח ושיעורי השרידות ללא התקדמות (PFS) והשרידות הכוללת לאחר שנה היו 57.6% ו-82.3%, בהתאמה.

שיעור התגובה האובייקטיבית היה 44.8% ושיעור השליטה על המחלה היה 75.9%. מתוך 29 החולים, 19 (65.5%) עברו כריתת כבד - רובם לאחר שני טיפולים משולבים - ושלושה השיגו תגובה מלאה פתולוגית (pCR). שני חולים אחרים עם תגובה משמעותית לטיפול עברו אבלציה רדיקלית, ואחד מאותם אנשים השיג גם pCR שאושר באמצעות ביופסיית מחט. סה"כ, 14 מתוך 29 מטופלים נותרו ללא גידול. באשר לתופעות הלוואי, רוב תופעות הלוואי הקשורות לטיפול היו בדרגות 1 ו-2, כאשר השכיחות ביותר היו חום, פריחה וגרד, כל אחת ב-10% מהחולים. מטופל אחד חווה תופעת לוואי משמעותית הקשורה לטיפול - הפרעה בתפקוד הכבד בדרגה 4 לאחר הניתוח – והוא הפסיק במיידיות את שילוב הטיפול שנבדק במחקר אך נותר ללא גידול.

"FOLFOX-HAIC בשילוב עם sintilimab הוא טיפול בטוח ומוצלח המספק PFS יוצא מן הכלל לחולי HCC מתקדם. התוצאות שלנו כמעט כולן נוגעות ל-HCC הקשור לנגיף ההפטיטיס B" אמר אחד ממחברי המחקר. הוא הוסיף כי "אולי כעת יותר ויותר חולים עם HCC מתקדם יכולים להירפא" והודה כי הטיפול ב-HCC בסין, שם בוצע המחקר, עשוי להיחשב אגרסיבי יותר מאשר במדינות המערב.

sintilimab הוא מעכב PD-1 שאושר לשימוש בסין והראה את יעילותו לטיפול ב-HCC במחקר פאזה 3, מחקר ה-ORIENT-32. במאי 2021, מפתחת הטיפול, Innovent Biologics, הודיעה ​​כי ה-FDA קיבל את בקשת הרישיון שלה לטיפול בתוספת הכימותרפיה pemetrexed (Alimta) ופלטינום כטיפול קו ראשון בסרטן ריאות של תאים לא קטנים.

לכתבה ב-Medpage today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני