חדשות

תוצאות חיוביות למשלב Nivolumab עם Ipilimumab במינון נמוך כנגד סרטן מעי גס ורקטום גרורתי עם MSI-H/dMMR (מתוך J Clin Oncol)

15/10/2021

 

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי משלב Nivolumab (אופדיבו) עם Ipilimumab (יירבוי) במינון נמוך הדגים תועלת קלינית ממושכת וסבילות טובה כטיפול בסרטן מעי גס ורקטום גרורתי עם MSI-H/dMMR (Microsatellite Instability-High/Mismatch Repair-Deficient).

 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את הטיפול ב-Nivolumab כתכשיר יחיד או בשילוב עם Ipilimumab בחולים עם סרטן מעי גס ורקטום גרורתי עם MSI-H/dMMR בהם תועדה התקדמות לאחר טיפול כימותרפי קודם על-סמך תוצאות מחקר CheckMate 142. כעת מדווחים החוקרים על תוצאות משלב זה כקו-טיפול ראשון בחולים ממחקר CheckMate 142 בשלב 2.

 

חולים שלא קיבלו טיפול קודם ואובחנו עם סרטן מעי גס ורקטום גרורתי טופלו ב-Nivolumab כל שבועיים עם Ipilimumab במינון נמוך כל שישה שבועות עד להתקדמות מחלה. התוצא העיקרי היה שיעורי תגובה אובייקטיבית.

 

הגיל החציוני של 45 החולים שטופלו במסגרת המחקר עמד על 66 שנים. חציון משך המעקב אחר החולים עמד על 29.0 חודשים.

 

שיעורי התגובה האובייקטיבית ושיעורי בקרת מחלה עמדו על 69% (רווח בר-סמך 95% של 53-82%) ו-84% (רווח בר-סמך 95% של 70.5-93.5), בהתאמה, עם שיעורי תגובה מלאה של 13%. חציון משך התגובה לטיפול טרם נקבע; 74% מהחלים שהגיבו לטיפול הדגימו המשך תגובה לטיפול בעת ניתוח הנתונים.

 

חציון ההישרדות ללא התקדמות מחלה וחציון ההישרדות הכוללת טרם נקבעו לאחר מעקב מינימאלי של 24.2 חודשים (שיעורי הישרדות לאחר 24 חודשים של 74% ו-79%, בהתאמה).

 

התועלת הקלינית תועדה ללא תלות במאפיינים הדמוגרפיים או במאפייני הגידול, כולל מוטאציות BRAF או KRAS.

 

מניתוח פוסט-הוק עלה כי מבין 14 חולים שהפסיקו את הטיפול ולא קיבלו טיפול נוסף, ב-10 חולים לא תועדה התקדמות מחלה. התוצאים לפי דיווח המטופלים היו יציבים לאורך תקופת הטיפול.

 

אירועים חריגים בדרגה 3-4 על-רקע הטיפול התרופתי תועדו ב-22% מהחולים; 13% מהחולים הפסיקו את הטיפול בשל אירועים חריגים בכל-דרגה על-רקע הטיפול התרופתי.

 

לאור הממצאים המבטיחים, החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים בנושא.

 

J Clin Oncol 2021

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני