חדשות

נזק לתאי זרע בגברים עשוי לתרום להפלות חוזרות בנשים (מתוך כנס ENDO 2019)

02/04/2019

 

מעדויות חדשות שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-Endocrine Society עולה כי עקה חמצונית ונזק לדנ"א בתאי זרע עשוי לתרום להפלות חוזרות בנשים. החוקרים מסבירים כי בעוד שיש מידע רב אודות גורמים נקביים התורמים להפלות חוזרות, אין עדויות רבות בכל הנוגע לתרומת הפרעות בגברים.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים להשוות את איכות הזרע ורמות טסטוסטרון ב-50 גברים שבנות זוגם חוו הפלות חוזרות, אל מול 63 גברים בקבוצת ביקורת.

 

בני הזוג של נשים שחוו הפלות חוזרות היו מעט מבוגרים יותר (גיל ממוצע של 37 לעומת 30 שנים), עם מדד מסת גוף מעט גבוה יותר (27.6 לעומת 24.8 ק"ג למטר בריבוע), בהשוואה לביקורות. שיעורי צריכת אלכוהול ועישון היו דומים בשתי הקבוצות.

 

החוקרים מדווחים כי 3.4% מתאי הזרע היו בעלי מורפולוגיה תקינה בקרב בני זוג של נשים שחוו הפלות חוזרות, זאת בהשוואה ל-4.5% מתאי הזרע בביקורות ונזק לדנ"א היה נפוץ יותר מכפליים בגברים אלו (אינדקס פרגמנטציה של דנ"א של 16.3 לעומת 7.4, בהתאמה).

 

ההבדל הגדול ביותר הקבוצות היה ברמות זני חמצן ריאקטיבי בבלוטת הזרע, אשר היו גבוהות פי ארבע בבני זוג לנשים עם היסטוריה של הפלות חוזרות, בהשוואה לביקורות. בגברים אלו תועד גם ריכוז טסטוסטרון ממוצע מעט נמוך יותר, בהשוואה לביקורות, אם כי ההבדל לא היה מובהק סטטיסטית (15.8 לעומת 17.9 ננומול/ליטר).

 

ממצאי המחקר עשויים להיות בעלי חשיבות רבה בטיפול בזוגות במרפאות פוריות, כאשר תתכן תועלת גם להערכת בני הזוג של נשים שחוו הפלות חוזרות.

 

מתוך כנס ENDO 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני