חדשות

הנחיות חדשות אודות ניהול הפוריות של חולים עם מחלות ריאומטיות ומחלות שריר-שלד (Arthritis & Rheumatology)

06/04/2020

 

ה-American College of Rheumatology פרסמו המלצות לניהול הפוריות בחולים עם מחלות ריאומטיות ומחלות שריר-שלד. ההנחיות כוללות המלצות הנוגעות לשימוש בטוח ויעיל באמצעי מניעת היריון, ייעוץ לפני היריון במטרה לעודד הפריה בתקופה של הפוגה במחלות ודיון מתמשך בין רופאים ומטופלות אודות כלל סוגיות הפוריות, לאור העדויות המוגבלות בנושא.

 

המטרה העיקרית של ההנחיות הייתה לספק בסיס להשלמת דיון בין רופאים ומטופלות בנושאי פוריות. מאחר וכמחצית מההריונות בארצות הברית אינם מתוכננים, הכותבים מאמינים כי חשוב שנשים עם מחלות ריאומטיות ומחלות שריר-שלד יהיו מודעות לסיכונים לאם ולעובר, כולל חשיפה לתרופות טרטוגניות ואמצעי המניעה הבטוחים והיעילים ביותר.

 

לאמצעי מניעת היריון חשיבות רבה בנשים עם מחלות ריאומטיות ומחלות שריר-שלד למניעת הסיכונים של היריון לא-מתוכנן, כולל החמרת פעילות המחלה, סיבוכי היריון וטרטוגניות. ההנחיות ממליצות על אמצעי מניעה הורמונאליים או התקן תוך-רחמי במקום אפשרויות פחות יעילות.

 

למרות שהפוריות בנשים עם מחלות ריאומטיות ומחלות שריר-שלד היא לרוב שמורה, פרט לאלו תחת טיפול ב-Cyclophosphamide, ירידה תלוית-גיל בפוריות עשויה לדרוש שימוש בטיפולי פוריות. טיפולי פוריות מומלצים כאשר המחלה יציבה או בהפוגה, המטופלת נוטלת טיפול תרופתי המותר בהיריון והינה שלילית לנוגדני aPL.

 

שינויים במהלך ההיריון עשויים להשפיע על ביטויי מחלות ריאומטיות ומחלות שריר-שלד. יש לייעץ לנשים אלו המתכננות להרות במטרה לשפר את התוצאות לאם ולעובר בעקבות כניסה להיריון במהלך פעילות מחלה נמוכה.

 

העדויות בספרות הרפואית ממליצות על הגבלת טיפול הורמונאלי חליפי בנשים בריאות לאחר-מנופאוזה ומתן המינון הנמוך ביותר להקלה על התסמינים.

 

בגברים המבקשים להביא ילדים לעולם, המומחים מספקים המלצה חזקה כנגד שימוש ב-Cyclophosphamide ו-Thalidomide. הם קבעו המלצה מותנית להפסקת נוגדי-דלקת שאינם סטרואידים לפני הפריה, מאחר ותרופות אלו נקשרו עם פוריות ירודה. עם זאת, הם ממליצים כנגד שימוש בנוגדי-דלקת שאינם סטרואידים בטרימסטר השלישי לאור האפשרות לסגירה מוקדמת של הדוקטוס ארטריוזוס.

 

עוד פורסמה המלצה מותנית להמשך שימוש במעכבי TNF, כולל Infliximab, Etanercept, Adalimumab, או Golimumab לפני ובמהלך היריון. בנוסף, ההנחיות קובעות המלצה חזקה להמשך טיפול ב-Certolizumab לפני ובמהלך היריון, מאחר ואינו מכיל שרשרת Fc ולכן המעבר דרך השליה הוא מינימאלי.

 

ניתן להמשיך בטיפול ב-Anakinra, Belimumab, Abatacept, Tocilizumab, Secukinumab ו-Ustekinumab בזמן שהאישה מנסה להרות, אך יש להפסיק את הטיפול עם אישור היריון.

 

ההנחיות קובעות המלצה מותנית להמשך טיפול ב-Rituximab במהלך ניסיונות הפריה במידה והדבר נדרש לאור מחלה אימהית מסכנת חיים או מסכנת איבר.

 

כותבי ההנחיות מציינים כי איכות הנתונים מוגבלת וכי חלק גדול מההמלצות שפורסמו כעת הן המלצות מותנות.

 

Arthritis & Rheumatology 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני