חדשות

מקומה של השתלת כבד בחולים סרטן מעי גס ורקטום וגרורות לכבד (JAMA Surg)

06/04/2021

 

השתלת כבד עשויה להיות הדבר הגדול הבא במקרים של גרורות נרחבות לכבד בחולים עם סרטן מעי גס ורקטום, כך לפי מאמר מערכת שפורסם בכתב העת JAMA Surgery.

 

במרכזים רבים בעולם החלו להציע השתלת כבד לחולים עם גרורות לכבד על-רקע ממאירות מעי גס ורקטום. עם זאת, הנושא עדיין שנוי במחלוקת וחשוב לעבור דרך ישיבה הכוללת מומחים מתחומים שונים על-מנת לשמוע את הביקורת כנגד השתלת כבד במקרים של גרורות הממוקדות לכבד בחולים עם סרטן מעי גס ורקטום.

 

מאמר המערכת מתמקד במחקר שפורסם באותה מהדורה של כתב העת בו נכללו 50 חולים עם סרטן מעי גס ורקטום עם פיזור לכבד, אשר נכללו בעבר במחקרים להערכת השתלת כבד בין נובמבר 2006 ועד אוגוסט 2019. חולים אלו נבחנו אל מול מדגם רטרוספקטיבי של 53 חולים שטופלו בין מרץ 2006 ועד נובמבר 2015 ועברו אמבוליזציה של וריד פורטאלי וכריתת כבד.

 

בקרב 38 חולים שעברו אמבוליזציה של וריד פורטאלי וכריתת כבד שיעורי ההישרדות הכוללים לאחר חמש שנים  עמדו על 44.6%. שיעורי ההישרדות הכוללים לאחר חמש שנים בקרב אלו עם עומס גידול גבוה עמדו על 33.4% בקרב חולים שעברו  השתלת כבד ועל 6.7% באלו שעברו אמבוליזציה של הוריד הפורטאלי.

 

בקרב חולים עם עומס גידול גבוה וגידול ראשוני בצד שמאל, שיעורי ההישרדות לאחר חמש שנים עמדו על 45.3% בחולים לאחר השתלת כבד ועל 12.5% בחולים לאחר אמבוליזציה של הווריד הפורטאלי וכריתת כבד.

 

ממצאי המחקר מעידים כי בחולים עם מחלה לא-נתיחה, עומס גידול נרחב בכבד וגידולים ראשוניים בצד שמאל לוו בהישרדות ארוכה יותר לאחר השתלת כבד, אשר עלו על ההישרדות שתועדה בחולים בהם הגישה הטיפולית כללו אמבוליזציה של הווריד הפורטאלי וכריתת כבד.

 

JAMA Surg. Published online March 31, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני