חדשות

שיעורי תגובה נמוכים לחיסון כנגד נגיף הקורונה בחולים עם ממאירויות המטולוגיות (Blood)

20/04/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Blood מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי פחות מ-40% מהחולים עם לויקמיה מסוג CLL (Chronic Lymphocytic Leukemia) הדגימו תגובה חיסונית הולמת לשתי מנות חיסון כנגד נגיף הקורונה של חברת פייזר.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי חולים עם CLL מצויים בסיכון מוגבר להתפתחות מחלה חמורה ותמותה על-רקע הזיהום הנגיפי. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לקבוע את היעילות של חיסון כנגד נגיף הקורונה באוכלוסיית חולים אלו. הם בחנו את התגובה הה ומוראלית לחיסון של חברת פייזר כנגד נגיף הקורונה והשוו את התגובות אל מול אלו שתוארו בביקורות בריאות בגיל תואם. המשתתפים במחקר קיבלו שתי מנות חיסון, במרווח של 21 ימים, כאשר טיטר הנוגדנים נמדד לאחר המנה השניה.

 

מהנתונים עולה כי ב-167 חולים עם CLL שיעורי תגובת נוגדנים עמדו על 39.5%. מהשוואת 52 חולים עם CLL אל מול 52 ביקורות בריאות התואמות בגיל ומין עלה כי שיעורי התגובה היו נמוכים משמעותית בקרב חולים עם CLL (52% לעומת 100%, בהתאמה; יחס סיכויים מתוקן של 0.010, p<0.001).

 

שיעורי התגובה היו הגבוהים ביותר בקרב חולים שהשיגו הפוגה קלינית לאחר הטיפול (79.2%), לאחריהם חולים שלא קיבלו טיפול כנגד הממאירות (55.2%), כאשר באלו תחת טיפול פעיל בעת קבלת החיסון תועדו שיעורי תגובה של 16% בלבד.

 

בחולים תחת טיפול במעכב BTK או Venetoclax תועדו שיעורי תגובה נמוכים משמעותית (16.0% ו-13.6%, בהתאמה).

 

מניתוח רב-משתני עלה כי המנבאים הבלתי-תלויים של תגובה לחיסון כללו גיל צעיר, נשים, אי קבלת טיפול פעיל בעת החיסון, רמות נוגדני IgG של 550 מ"ג/ד"ל ומעלה ורמות נוגדני IgM של 40 מ"ג/ד"ל ומעלה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי התגובה בתיווך נוגדנים לחיסון של חברת פייזר כנגד נגיף הקורונה בחולים עם CLL מופחתת משמעותית ומושפעת מפעילות המחלה והטיפול כנגד הממאירות.

 

Blood 2021

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני