חדשות

נשים עם היפופאראתירואידיזם כרוני בסיכון נמוך לסיבוכים בהיריון (J Clin Endocrinol Metab)

12/07/2021

 

במרבית הנשים עם היפופאראתירואידיזם כרוני צפוי מהלך היריון תקין וללא סיבוכים והסיכון הכולל לסיבוכים הוא נמוך, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. עם זאת, היפופאראתירואידיזם כרוני מלווה בסיכון מוגבר להשראת לידה ומשקל לידה מעט נמוך יותר.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את תוצאות ההיריון ומספר הלידות הכולל בנשים עם היפופאראתירואידיזם כרוני. הם התבססו על נתונים ממאגרים ארציים בשבדיה לזיהוי 97 נשים עם היפופאראתירואידיזם כרוני ו-1,030 ביקורות תואמות בגיל אשר ילדו 139 ו-1,577 תינוקות, בהתאמה, לאחר אבחנה בין השנים 1997 ו-2017.

 

בקבוצת הנשים עם היפופאראתירואידיזם כרוני תועדה שכיחות גבוהה יותר של סוכרת ומחלת כליות כרונית, בהשוואה לנשים בקבוצת הביקורת. לאחר תקנון לסוכרת, מחלת כליות כרונית, גיל האם בלידה ושנה קלנדרית בלידה, אבחנה של היפופאראתירואידיזם כרוני לוותה בסיכון מוגבר להשראת לידה (יחס סיכויים של 1.82, רווח בר-סמך 95% של 1.13-2.94) ולידת תינוק במשקל לידה נמוך יותר (הבדל של 188- רם, רווח בר-סמך 95% של 312.2- עד 63.8-) בהשוואה לביקורות.

 

לא תוארו הבדלים באורך התינוק, לידת תינוק קטן לגיל היריון או היקף ראש. גיל ההיריון הממוצע בלידה לאחר תקנון לסוכרת, מחלת כליות כרונית ורעלת היריון, לא היה צעיר יותר משמעותית. לא תועדו הבדלים במומים מולדים או תמותה פרינטאלית.

 

עוד מדווחים החוקרים כי לא תוארו הבדלים במספר הכולל של תינוקות שנולדו לנשים עם היפופאראתירואידיזם כרוני וביקורות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי בנשים עם היפופאראתירואידיזם כרוני סיכון נמוך לסיבוכים במהלך ההיריון.

 

J Clin Endocrinol Metab, July 8, 2021

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני