חדשות

אנמיה חרמשית קשורה לסיכון מוגבר למחלת COVID קשה (Annals of Internal Medicine)

27/07/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר שפורסם ב-Annals of Internal Medicine והתבסס על נתונים מבריטניה מצא כי אנמיה חרמשית הייתה קשורה לסיכון מוגבר פי ארבעה לאשפוז הקשור ל-COVID-19 ולסיכון גדול פי שניים למוות הקשור ל-COVID-19. בנוסף, נמצא כי גם אלו הנושאים אלל אחד בלבד של הגן לאנמיה חרמשית נמצאים בסיכון מוגבר (יחס סיכון לאשפוז, 1.38, רווח בר סמך של 95%, 1.12 - 1.70; יחס סיכון למוות, 1.51, רווח בר סמך של 95%, 1.13 - 2.00).

"לנוכח הדפוס האתני הידוע של אנמיה חרמשית, הנטייה של חולים אלו לזיהומים אחרים, וראיות מוקדמות ממחקרים קטנים יותר, חשבנו שזה יהיה מחקר חשוב ברמת האוכלוסייה", אמר המחבר הראשי של המחקר. "הנתונים שלנו מצביעים על כך שאנשים עם אנמיה חרמשית הם קבוצה בסיכון גבוה יותר לזיהום זה, וזה חשוב מבחינת בריאות הציבור באשר לאסטרטגיות חיסון וייעוץ לגבי התערבויות לא פרמקולוגיות", הוסיף. לדבריו, "כל חולה עם אנמיה חרמשית ו-COVID-19 צריך להיות במעקב צמוד עם מדידות תכופות של רמת ריווי החמצן. בנוסף, חשוב לאשפז מטופלים אלו במרכז המכיר את הטיפול בחולי אנמיה חרמשית".

מכיוון שאנמיה חרמשית משפיעה על 8 עד 12 מיליון איש ברחבי העולם - 100,000 איש רק בארצות הברית - המחברים מאמינים כי תוצאותיהם חשובות עבור קובעי המדיניות ועבור תיעדוף מתן החיסון. הם גם מציינים כי הנשאים של האלל הלא תקין עלולים להיות בתת-אבחון. "בעוד שאנמיה חרמשית נכללת בבדיקות הסקר לילודים, ייתכן שיש אנשים מבוגרים שלא אובחנו כלל, אך קשה לכמת כמה מצב זה לא מאובחן", אמר אחד ממחברי המחקר. הוא הוסיף כי "הסיבוכים המערכתיים של אנמיה חרמשית, כגון בעיות לב והפרעות במערכת החיסון, עשויים לתרום לסיכון המוגבר אצל אנשים עם SARS-CoV-2. לדוגמא, אנו יודעים שאנשים עם אנמיה חרמשית רגישים יותר לזיהומים נגיפיים אחרים. יש גם חפיפה פתו-פיזיולוגית בין אנמיה חרמשית לבין COVID חמור, כגון הפרעות בתפקוד הקרישה".

המחקר כלל 5059 נבדקים עם אנמיה חרמשית ו-25,682 נשאים של אלל אחד. בקרב מבוגרים הסובלים מאנמיה חרמשית נצפו 40 אשפוזים ועשרה מקרי מוות. בקרב נשאים של האלל הפגם היו 98 אשפוזים ו-50 מקרי מוות. במחקר לא נפטרו ילדים, ורק מעטים (<5) נדרשו לאשפוז. "המסר לחולים ולרופאים המייעצים לחולים הוא כפול", אמר מחבר המחקר, "חולי אנמיה חרמשית נמצאים בסיכון גבוה יותר לסיבוכי COVID, וניתן למנוע אותם באמצעות חיסון".

לכתבה ב- medscape

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני