חדשות

יתרונות טיפול נוגד-טסיות כפול לתקופה קצרה לאחר התערבות כלילית מילעורית בחולים בסיכון גבוה לדימום (N Engl J Med)

29/08/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר נוסף התומך במגמת קיצור משך טיפול נוגד-טסיות כפול לאחר התערבות כלילית מילעורית. במחקר MASTER DAPT נכללו חולים בסיכון גבוה לאירועי דמם אשר עברו הכנסת תומכן מצופה סירולימוס, כאשר טיפול נוגד-טסיות כפול למשך חודש היה לא-נחות בהשוואה למשך טיפול לחודשיים נוספים בכל הנוגע לסיבוכים לבביים או מוחיים מג'וריים.

 

במסגרת המחקר נכללו חולים שעברו השתלת תומכן מצופה סירולימוס וקיבלו חודש אחד של טיפול נוגד-טסיות כפול. משתתפים בסיכון גבוה לאירועי דמם חולקו באקראי להפסקת טיפול נוגד-טסיות כפול מיד (טיפול מקוצר) או להמשך הטיפול לחודשיים נוספים, לפחות (טיפול סטנדרטי). שלושת התוצאים העיקריים כללו את כלל הסיבוכים הקליניים (משלב של תמותה מכל-סיבה, אוטם לבבי, אירוע מוחי, או דימום מג'ורי), סיבוכים לבביים או מוחיים מג'וריים (משלב של תמותה מכל-סיבה, אוטם לבבי, או אירוע מוחי) ואירועי דמם לא-מג'וריים אך בעלי חשיבות קלינית.

 

בקרב 4,434 החולים שנכללו בניתוח לפי-פרוטוקול, סיבוכים קליניים תועדו ב-165 חולים (7.5%) בזרוע הטיפול המקוצר וב-172 חולים (7.7%) בזרוע הטיפול הסטנדרטי (p<0.001 להעדר-נחיתות). ב-133 חולים (6.1%) בזרוע הטיפול המקוצר וב-132 חולים (5.9%) בזרוע הטיפול הסטנדרטי תועדו סיבוכים לבביים או מוחיים מג'וריים (p=0.001 להעדר-נחיתות).

 

בקרב 4,579 חולים בניתוח לפי כוונה לטפל, אירועי דמם מג'ורי או דמם לא-מג'ורי בעל חשיבות קלינית תועדו ב-148 חולים (6.5%) בזרוע הטיפול המקוצר, בהשוואה -211 חולים (9.4%) בזרוע הטיפול הסטנדרטי (p<0.001 לעדיפות).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי חודש אחד של טיפול נוגד-טסיות כפול היה לא-נחות בהשוואה להמשך הטיפול לחודשיים נוספים לפחות בכל הנוגע להופעת סיבוכים קליניים וסיבוכים לבביים או מוחיים מג'וריים. לצד זאת, קיצור משך הטיפול הכפול לווה בהיארעות נמוכה יותר של אירועי דמם מג'ורי או דמם לא-מג'ורי בעל חשיבות קלינית.

 

N Engl J Med, Aug 28, 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני