חדשות

בדיקת דם חדשה עשויה לסייע בזיהוי מוקדם של הפרעות שליה מסכנות-חיים (מתוך Healio)

14/09/2021

 

בדיקת דם חדשה, אשר פותחה ע"י צוות בינלאומי של מומחים מארצות הברית וסין,  עשויה לסייע בזיהוי מהיר של הפרעות מהספקטרום של שליה נעוצה. השלמת הבדיקה בטרימסטר הראשון להיריון עשויה לסייע בזיהוי נשים אותן יש להפנות להערכת מומחים.

 

הבדיקה מבוססת על טכנולוגיה בשם NanoVelcro Chip, אשר פותחה במקור לזיהוי גידולים בדם בחולי סרטן, אך עברה התאמות לזיהוי תאי שליה בדגימות דם אימהי, כולל תאים שנקשרו עם התפתחות הפרעה מהספקטרום של שליה נעוצה.

 

מחקרים שפורסמו לאחרונה מצאו כי עד שני-שליש מהמקרים של הפרעות מהספקטרום של שליה נעוצה אינן מאובחנות לפני הלידה, עדות לחשיבות פיתוח אמצעים חדשים לזיהוי מוקדם של הפרעה זו.

 

המומחים מסבירם כי הבדיקה מספקת תוצאות בתוך פחות מ-24 שעות ונועדה להתאים למרכזים בהם ניתן טיפול לנשים הרות. הבדיקה דורשת דגימה של 2 מ"ל דם תוך הערכה כמותית של תאים טרופובלסטים להערכת הסיכון להפרעות מהספקטרום של שליה נעוצה.

 

מהמחקר שכלל למעלה מ-100 נשים עלה כי בדיקת הדם הדגימה סיכוי של 83.8% לאישור נוכחות שליה נעוצה וסיכוי של 92% לשלילת אבחנה זו במקרים בהם התוצאה שלילית.

 

ממצאי המחקר מעידים על אפשרות לא-פולשנית מבטיחה לזיהוי הפרעות מהספקטרום של שליה נעוצה, אשר אינה כרוכה בעלות גבוהה או ניסיון רב ולכן זמינה גם באזורים עם משאבים מוגבלים.

 

 

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני