חדשות

תגובה טובה לחיסון כנגד COVID-19 בקרב מושתלי מח עצם (JAMA Network Open)

25/09/2021

 

בחולים לאחר השתלת מח עצם תועדה תגובה טובה לחיסון של חברת פייזר כנגד נגיף הקורונה, כאשר ב-83% מהחולים תועדה תגובת נוגדנים לאחר שתי מנות חיסון, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Network Open.

 

מדגם המחקר כלל 121 חולים לאחר השתלת מח עצם וללא היסטוריה של COVID-19 או עדות ל-GVHD (Graft Versus Host Disease) למעלה משלושה חודשים לאחר ההשתלה. החיסון ניתן בין 20 בינואר ועד 17 באוגוסט והחוקרים בחנו את תגובת הנוגדנים פעמיים בעת מנת החסון השניה וחודש מאוחר יותר. תגובה חיובית הוגדרה בנוכחות טיטר נוגדנים של 0.8 יחידות/מ"ל ומעלה, כאשר הערך הגבוה ביותר עמד על מעל 250 יחידות/מ"ל.

 

מבין 121 המשתתפים במחקר, ב-4 תועד זיהום אסימפטומטי והם הוצאו מניתוח הנתונים, כך שמדגם המחקר הסופי כלל 117 חולים (גיל ממוצע של 57 שנים, 60% גברים). חציון מרווח הזמן בין מנות החיסון עמד על 22 ימים.

 

בעת מתן מנת החיסון השניה, ב-54% מהחולים (63%) תועדה תגובה חיובית של נוגדנים כנגד חלבון Spike. טיטר נוגדני IgG בקרב אלו עם תגובה לחיסון עמד על 15.8 יחידות/מ"ל ונע בין 0.9 יחידות/מ"ל עד מעל 250 יחידות/מ"ל. בארבעה חולים (3%) תועד טיטר נוגדנים של מעל 250 יחידות/מ"ל.

 

בדיקת הנוגדנים נערכה לאחר חציון של 35 ימים ממנת החיסון השנייה והייתה חיובית ב-97 חולים (83%). מבין 97 החולים הללו, ב-72 חולים (62%) תועד טיטר הנוגדנים הגבוה ביותר.

 

החוקרים כותבים כי הממצאים הצביעו על קשר בין העדר תגובת נוגדנים ובין תרומת מח עצם מתורם תואם חלקית, פרוצדורת השתלת מח עצם במהלך השנה האחרונה, לימפופניה וטיפול לאחרונה לדיכוי חיסוני או כימותרפיה בעת קבלת החיסון.

 

מדובר בשיעור הרבה יותר גבוה משיעורי תגובת נוגדנים של 54% עליהן דווח לאחר שתי מנות חיסון בקרב חולים לאחר השתלת איבר סולידי.

 

מומחים בתחום כותבים כי בשלב זה, חולים במהלך השנה הראשונה לאחר השתלת מח עצם או ממשיכים בטיפול לדיכוי חיסוני מוגדרים כקבוצה בסיכון גבוה לסיבוכי זיהום בנגיף הקורונה למרות קבלת חיסון ויש למצוא גישות להגנה טובה יותר על אוכלוסיה זו מפני הזיהום הנגיפי.

 

JAMA Network Open 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני