חדשות

תוצאות מבטיחות ל-Venetoclax לטיפול בלויקמיה מסוג AML (מתוך Research Square)

24/11/2021

 

מנתונים שטרם עברו סיקור עמיתים ופורסמו באתר Research Square עולה כי משלבי טיפול ב- Venetoclax הדגימו תועלת כקו-טיפול ראשון וכקו-טיפול מאוחר במבוגרים עם לויקמיה מסוג AML (Acute Myeloid Leukemia), כמו גם בחולים בהם תועדה הישנות לאחר השתלת מח עצם אלוגנאית.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי כישלון טיפול כימותרפי קונבנציונאלי והישנות לאחר-השתלה מהווים אתגרים מרכזיים בטיפול בחולים עם AML, כאשר אפשרויות הטיפול במקרים אלו הן מוגבלות, בפרט בקרב קשישים ואלו עם מחלות רקע.

 

משלבי Venetoclax מאושרים כיום לשימוש בארצות הברית כקו-טיפול ראשון ב-AML במבוגרים בגילאי 75 שנים ומעלה, אשר אינם מתאימים לטיפול כימותרפי אינטנסיבי.

 

כעת בחנו החוקרים את הנתונים אודות 56 מבוגרים (גיל ממוצע של 66.5 שנים) שלא קיבלו טיפול קודם או חולים בהם תועדה הישנות או התלקחות מחלה. החולים קיבלו טיפול ב- Venetoclax בשילוב עם תכשירי היפו-מתילציה או Cytarabine במינון נמוך במחזורים של 28 ימים.

 

החוקרים מדווחים כי 18 חולים קיבלו טיפול קו-ראשון, 23 חולים טופלו לאחר כישלון טיפול כימותרפי קונבנציונאלי ו-15 טופלו בעקבות הישנות לאחר השתלת מח עצם. חציון משך המעקב עמד על 4.7 חודשים.

 

כקו-טיפול ראשון, חציון ההישרדות הכולל מתחילת הטיפול ב- Venetoclax עמד על 13.3 חודשים ושיעורי התגובה הכוללים עמדו על 61.1%. משך ההישרדות הכולל עמד על 5 חודשים ושיעורי התגובה הכוללים עמדו על 52.2% כאשר ניתן כקו-טיפול מתקדם.

 

במקרים של הישנות לאחר השתלה, משך ההישרדות הכולל עמד על 4 חודשים ושיעורי התגובה הכוללים עמדו על 42.8%. בקר חולים שעברו השתלה בהמשך, חציון ההישרדות הכוללת עמד על 11.5 חודשים מתחילת הטיפול ב- Venetoclax.

 

בשלושה חולים עם מוטאציות FLT3-ITD תועדו שיעורי הישרדות נמוכים יותר עם חציון של 3.4 חודשים, לעומת 10.4 חודשים בקרב חולים ללא מוטאציות אלו. בחולים עם מוטאציות NPM1 או IDH1/2 תועד יתרון הישרדותי.

 

החוקרים מציינים כי תועד קשר בין מתן Venetoclax במינונים של מעל 100 מ"ג ובין סיכוי גבוה יותר להפוגה מלאה.

 

ממצאי המחקר מצביעים על יתרונות נרחבים יותר של Venetoclax, כולל שיפור אפשרי של הסיכוי להשתלת מח עצם שנייה במקרה של כישלון השתלת מח עצם.

 

Research Square 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני