חדשות

השוואת טיפול אימונותרפי בלבד אל מול אימונותרפיה עם כימותרפיה כקו-טיפול ראשון כנגד NSCLC (מתוך BMJ Open)

26/11/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת BMJ Open מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש מהן עולה כי משלב טיפול אימונותרפי עם טיפול כימותרפי כקו-טיפול ראשון בחולים עם סרטן ריאות מתקדם מסוג NSCLC (Non-Small Cell Lung Cancer) יעיל משמעותית יותר מטיפול אימונותרפי בלבד בחולים עם ביטוי PD-L1 בלפחות מחצית מתאי הסרטן.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין מחקרים קליניים להשוואת טיפול אימונותרפי בתכשיר יחיד אל מול משלב טיפול אימונותרפי עם טיפול כימותרפי ומטרתם הייתה לקבוע את היעילות של טיפול אימונותרפי בלבד אל מול משלב טיפול אימונותרפי עם כימותרפי כקו-טיפול ראשון כנגד NSCLC בשלב מתקדם.

 

החוקרים השלימו סקירה שיטתית לזיהוי מחקרים אקראיים ומבוקרים להערכת טיפול כנגד NSCLC אשר פורסמו במאגרי PubMed, Cochrane Library ו-Embase. הם זיהו 10 מחקרים אקראיים ומבוקרים עם סך כולל של 5,765 חולים.

 

כקו-טיפול ראשון כנגד NSCLC בשלב מתקדם, משלב טיפול אימונותרפי וכימותרפי הוביל לתוצאות טובות יותר מבחינת הישרדות ללא-התקדמות, הישרדות כוללת ושיעורי תגובה אובייקטיבית, בהשוואה לטיפול אימונותרפי בלבד. יתרה מזאת, משלב טיפול אימונותרפי וכימותרפי הוביל לתוצאות טובות יותר מבחינת הישרדות ללא-התקדמות כאשר ביטוי PD-L1 תועד בלפחות מחצית מתאי הגידול (יחס סיכון של 1.81, רווח בר-סמך 95% של 1.18-2.78), עם הישרדות כללית והישרדות ללא-התקדמות שהיו טובות יותר כאשר ביטוי PD-L1 בתאי גידול עמד על 1% ומעלה.

 

טיפול אימונותרפי בלבד לווה בפחות אירועים חריגים, בהשוואה לטיפול משולב באימונותרפיה וכימותרפיה. עם זאת, היארעות אירועים חריגים בתיווך מערכת החיסון הייתה גבוהה יותר עם טיפול אימונותרפי בלבד, בהשוואה למשלב טיפול אימונותרפי וכימותרפי.

 

ממצאי המחקר מעידים כי טיפול משולב באימונותרפיה עם כימותרפיה כקו-טיפול ראשון כנגד NSCLC בשלב מתקדם יעיל יותר משמעותית מטיפול אימונותרפי בלבד בחולים עם ביטוי PD-L1 בלפחות מחצית מתאי הגידול.

 

BMJ Open 2020

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני