חדשות

בצל התקווה סביב Hhydroxychloroquine לטיפול ב-COVID-19 ייתכן חסר בתרופה לטיפול בחולי לופוס (מתוך אתר מדסקייפ)

23/03/2020

 

הטיפול ב-Hydroxychloroquine (פלקווניל) משמש מזה שנים רבות בחולי לופוס, אשר כעת החלו לחשוש מפני מחסור בתרופה לאור הרמזים המוקדמים לפיהם Hydroxychloroquine עשוי לשמש כאמצעי יעיל לטיפול ב-COVID-19.

 

התרופה משמשת כבר ברחבי העולם לטיפול בחולים עם COVID-19, אך העדויות התומכות ביעילות הטיפול הן עדיין אנקדוטליות ברובן. מחקר קטן מצרפת מצא כי בחולים שקיבלו משלב של Hydroxychloroquine עם Azithromycin תועדו רמות נמוכות משמעותית של הנגיף בדם, בהשוואה לאלו שלא קיבלו את הטיפול התרופתי.

 

בשבוע שעבר, Hydroxychloroquine זכתה להגיע לכותרות של כלי תקשורת רבים, לאחר התערבות הנשיא טראמפ. תשומת הלב לתרופה עלתה באופן כה משמעותי עד שרוקחים מדווחים על מחסור בתרופה, כך ש-1.5 מיליון חולי לופוס בארצות הברית אינם יכולים להשיג את הטיפול.

 

עם זאת, מדענים ורופאים מזהירים כי התקווה מבוססת על מחקרים שנערכו מחוץ למסגרת הזמן המדעית המקובלת. אמנם המחקר האמור מעניין ותומך בהשלמת מחקרים נוספים ואף ייתכן כי מדובר בעדויות מספקות בכדי להצדיק שימוש מעבר להתוויות בטיפול זה, אך למרות זאת, אין הוכחה כי הטיפול אכן יעיל.

 

דבר זה לא עצר את התמיכה הנרחבת בקוקטייל טיפול תרופתי, כולל מצד הנשיא טראמפ, אשר סייע בעליית המניות של Hydroxychloroquine לאחר שתיאר כי משטר הטיפול עשוי להביא לשינוי כללי המשחק בהיסטוריה של הרפואה.

 

למרות מאמצים להאשים בחסר את הנשיא טראמפ בלבד, המחסור ב- Hydroxychloroquine כבר החל לפני מספר שבועות, כאשר רופאים החלו לרשום את הטיפול התרופתי בעצמם. חלק מהעדויות מציעות כי רופאים רבים כיום מספקים מרשמים לטיפול מונע ב- Hydroxychloroquine בחולים ללא מחלה ידועה, כמו גם לעצמם ולבני משפחתם.

 

מחסור ממושך בתרופה צפוי להשפיע רבות על אלו התלויים בתרופה. בשלב זה, Hydroxychloroquine הינה אחת מבין מעט תרופות המאושרות ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי ללופוס והעדויות מוכיחות כי הטיפול התרופתי מפחית את תסמיני ההתלקחות של המחלה ועם הזמן, חל שיפור במצב הבריאותי והפחתת נזק לאיברים. לא ברור עדיין אם באמת יחול מחסור חמור ב- Hydroxychloroquine, אבל חולים רבים כבר שואלים שאלות בנושא, הן אלו עם לופוס והן אלו ללא המחלה האוטואימונית.

 

 

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני