חדשות

התועלת של ניתוח הצלה לסרטן ריאות לאחר טיפול במעכבי טירוזין קינאז (Lung Cancer)

02/02/2021

 

מנתוני מחקר רטרוספקטיבי קטן מיפן עולה תועלת אפשרית לניתוח הצלה בחולים עם הישנות או שארית סרטן ריאות מסוג NSCLC (Non-Small Cell Lung Cancer) לאחר טיפול במעכבי טירוזין קינאז.

 

החוקרים מסבירים כי טיפולים מולקולאריים ממוקדים, דוגמת מעכבי טירוזין קינאז המכוונים ל-EGFR או ל-ALK הובילו לשינוי דרמטי בתוצאות הקליניות בחולים עם שינויים אלו. עם זאת, לעיתים נדירות טיפול במעכבי טירוזין קינאז מוביל להפוגה בגידול; גם במקרים בהם ישנה תגובה מלאה, גידולים אלו כמעט תמיד רוכשים עמידות למעכבי טירוזין קינאז לאחר תקופה מסוימת ומתקדמים למחלה סיסטמית.

 

החוקרים בחנו את הנתונים לשנים 2010-2015 אודות התוצאים סביב ניתוח ולאחר-ניתוח של 27 נשים ו-9 גברים שעברו ניתוח הצלה לאחר טיפול במעכבי טירוזין קינאז המכוונים ל-EGFR או ALK. כל החולים לא היו מעשנים בעבר ולא סבלו ממחלת ריאות אינטרסטיציאלית.

 

כריתה מלאה הושגה ב-29 חולים. סביב הניתוח תועדו אירועים חריגים בדרגה 3 בשני חולים, אחד מהם פיתח דמם לאחר-ניתוח והשני פיתח זיהום פצע ואמפיאמה.

 

חציון משך האשפוז של החולים עמד על 8.5 ימים ולא תועדו מקרי תמותה בבית החולים או בתוך 90 ימים. החולים היו במעקב לאורך חציון של 43 חודשים. ההישרדות הכוללת עמדה על 75% לאחר 3 שנים ועל 44% לאחר 5 שנים. שיעורי הישרדות ללא-הישנות עמדו על 22% לאחר 3 ולאחר 5 שנים. שישה חולים שרדו לאורך למעלה מחמש שנים.

 

התקדמות המחלה תחת טיפול במעכבי טירוזין קינאז זוהתה כסמן פרוגנוסטי בלתי-תלוי של הישרדות גרועה יותר (יחס סיכון של 9.38), כמו גם רמות CEA לפני-ניתוח של 5 ננוגרם/מ"ל ומעלה (יחס סיכון של 4.8). כך גם היה במקרים של חולים בגילאי 70 שנים ומעלה ובמקרים של שלב T מתקדם בפתולוגיה.

 

ממצאי המחקר מעידים כי ניתוח הצלה עשוי לסייע לחלק מהחולים לאחר כישלון טיפול במעכבי טירוזין קינאז.

 

Lung Cancer, online January 10, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני