חדשות

התועלת של Rituximab בחולי לופוס עם תסמינים נוירו-פסיכיאטריים (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-British Society for Rheumatology)

03/05/2021

 

בחולים עם ביטויים נוירו-פסיכיאטריים של לופוס ישנה תועלת לטיפול ב-Rituximab (מבטרה), כך עולה מנתונים ממאגר British Isles Lupus Assessment Group Biologics Register, אשר פורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-British Society for Rheumatology.

 

מטרת המחקר הייתה לתאר את מאפייני הבסיס והיעילות בטווח הקצר של Rituximab בחולים שקיבלו טיפול בשל תסמינים נוירו-פסיכיאטריים עם נתונים זמינים במאגר BILAG-BR, מאגר הכולל מידע אודות למעלה מ-1,400 חולי לופוס מ-62 מרכזים בבריטניה.

 

במטרה לבחון את היעילות והבטיחות בטווח הארוך של תרופות ביולוגיות לעומת טיפול סטנדרטי לדיכוי חיסוני, דוגמת Azathioprine, Mycophenolate Mofetil, Cylclophosphamide ו-Cyclosporine. עד כה, 1,229 חולים טופלו בתכשירים ביולוגיים, מהם 1,056 טופלו ב-Rituximab.

 

החוקרים מדווחים כי זוהו 74 חולים שטופלו ב-Rituximab עם מחלה נוירו-פסיכיאטרית פילה, כך שזהו המחקר הפרוספקטיבי-תצפיתי הגדול ביותר עד כה. הגיל החציוני של המשתתפים במחקר היה 45.5 שנים, מרבית המשתתפים היו נשים (82%) וחציון משך המחלה עמד על 11.5 שנים.

 

מהנתונים עולה כי ב-96% מהחולים תועדה מחלה המערבת מספר איברים ולא רק מחלה נוירו-פסיכיאטרית, 91% מהחולים היו חיוביים לנוגדנים כנגד נויטרופילים.

 

ששת הביטויים הנוירו-פסיכיאטריים הנפוצים כללו הפרעה בתפקוד קוגניטיבי וכאבי ראש על-רקע לופוס (27.5% מהחולים, כל אחד); מצב בלבולי אקוטי או מונו-נוירופתיה (10% מהחולים, כל אחד); והפרעת פרכוסים ופולי-נוירופתיה (8.6% ו-8.7% מהחולים, בהתאמה). ממצאים אלו עולים בקנה אחד עם ממצאי מטה-אנליזה משנת 2011.

 

מדד BILAG-2004 לפני ואחרי טיפול ב-Rituximab היה זמין עבור 50 חולים. מספר החולים עם מדד BILAG A ירד מ-24 (48%) בתחילת המחקר ל-7 (14%) לאחר טיפול ב-Rituximab, כאשר מספר החולים עם מדד BILAG B ירד מ-26 (52%) ל-4 (8%) חולים לאחר טיפול ב-Rituximab.

 

עוד נרשמה ירידה לאחר טיפול ב-Rituximab בשיעור החולים שסווגו ככאלו עם מחלה המערבת בעיקר את מערכת העצבים המרכזית (70% לעומת 11%), מערכת העצבים ההיקפית (19% לעומת 6%), או שתיהן (11% לעומת 8%).

 

שיעור החולים עם מחלה פעילה לפי מדד SLE Disease Activity Index 2000 (SLEDAI-2K) ירדו משמעותית בהשוואת המדדים לפני הטיפול ולאחר מתן Rituximab (ירידה מחציון של 12 נקודות ל-2 נקודות, P<0.0001). עוד נרשמה ירידה במינון הטיפול בסטרואידים שניתן לחולים.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים גדולים יותר להוכחת היעילות של Rituximab לבדו, או בשילוב עם Cyclophosphamide, בטיפול בתסמינים נוירו-פסיכיאטריים על-רקע לופוס.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-British Society for Rheumatology

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני