חדשות

סמנים עשויים לסייע בזיהוי חולים עם סרטן ערמונית עמיד לטיפול בהם תתכן תועלת לתוספת Apalutamide (מתוך JAMA Oncology)

18/06/2021

 

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי מספר סמנים עשויים לסייע בזיהוי חולים עם סרטן ערמונית עמיד לטיפול קו-ראשון ב-ADT (Androgen Deprivation Therapy) בהם תתכן תועלת לתוספת Apalutamide לטיפולים הסטנדרטיים.

 

מטרת המחקר הייתה לקבוע אם תתי-סוגים מולקולאריים עשויים לסייע בחיזוי תגובה ל- Apalutamide באמצעות דגימות גידול ראשוני ממחקר SPARTAN, אשר כלל נתונים מ-233 דגימות מחולים עם סרטן ערמונית לא-גרורתי ועמיד לסירוס, אשר חולקו באקראי ביחס 2:1 לטיפול ב- Apalutamide עם ADT או לפלסבו עם ADT.

 

החולים סווגו לקטגוריות סיכון גבוה וסיכון נמוך להתפתחות גרורות על-סמך מדד Genomic Classifier והחוקרים בחנו את הקשר עם תתי-סוגים מולקולאריים ובין הישרדות ללא-גרורות, הישרדות כוללת והישרדות ללא-התקדמות.

 

למרות שבכל החולים תחת משלב Apalutamide עם ADT תועדו תוצאות טובות יותר, בחולים עם מדדי GC גבוהים תועד השיפור הגדול ביותר בהישרדות ללא-גרורות (יחס סיכון של 0.21, P<0.001), הישרדות כוללת (יחס סיכון של 0.52, p=0.03) והישרדות ללא התקדמות מחלה (יחס סיכון של 0.39, p=0.001) לעומת משלב פלסבו עם ADT.

 

בסך הכול, ב-152 מבין 233 חולים (65%) תועד תת-סוג מולקולארי בזאלי. למרות שלא תועדו הבדלים משמעותיים בהישרדות ללא-גרורות, הישרדות ללא-התקדמות מחלה, או הישרדות כוללת בין חולים עם תת-סוג לומינאלי לעומת בזאלי בזרוע פלסבו עם ADT, בחולים עם תת-סוג לומינאלי בזרוע משלב Apalutamide עם ADT משך ההישרדות ללא-גרורות היה ארוך יותר משמעותית ( יחס סיכון של 0.40, p=0.03) ובחולים תחת משלב פלסבו עם ADT (יחס סיכון של 0.66, p=0.23), בהשוואה לחולים עם תת-סוג בזאלי; מגמות דומות תועדו בהערכת ההישרדות הכללית של החולים וההישרדות ללא-התקדמות מחלה.

 

מניתוח סטטיסטי נוסף עלה קשר בין תת-סוג לומינאלי-בזאלי ובין הישרדות ללא-גרורות בחולים תחת משלב Apalutamide עם ADT (יחס סיכון של 2.65, p=0.02), בעוד שמדד GC נקשר בקשר מובהק סטטיסטית עם הישרדות ללא-גרורות בקרב אלו בקבוצת פלסבו עם ADT (יחס סיכון של 2.09, p=0.04).

 

ממצאי המחקר מעידים כי מדד GC ותת-סוג בזאלי-לומינאלי עשויים לשמש כסמנים לתגובה לטיפול במשלב Apalutamide עם ADT בחולים עם סרטן ערמונית לא-גרורתי ועמיד לסירוס. הערכת מדדי GC עשויה לסייע בזיהוי החולים המתאימים לתוספת מוקדמת של טיפול ב- Apalutamide ובחולים עם תת-סוג בזאלי-לומינאלי ייתכן ויהיה מקום השלמת מחקרים נוספים לבחינת התועלת של טיפול משולב עם Apalutamide.

 

JAMA Oncology 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

ד"ר עמית עקירוב הוא מומחה ברפואה פנימית ואנדוקרינולוגיה, רופא בכיר במכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת בבית חולים בלינסון. ליצירת קשר ומידע נוסף: www.amitakirov.com

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני