חדשות

שבריריות מלווה בסיכון מוגבר להידרדרות קוגניטיבית במבוגרים צעירים ששרדו מחלה ממארת (J Clin Oncol)

31/07/2021

 

שבריריות (Frailty) על-רקע טיפול אונקולוגי מלווה בסיכון מוגבר להידרדרות נוירו-קוגניטיבית בקרב מבוגרים צעירים ששרדו מחלה ממארת, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of Clinical Oncology.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 845 מבוגרים צעירים ששרדו ממאירות (גיל ממוצע של 30 שנים) להערכת מצב של טרום-שבריריות (18%) או שבריריות (16%) על-רקע הטיפול. השורדים, אשר היו לפחות עשר שנים לאחר האבחנה (ממוצע, 22 שנים), השלימו הערכה נוירו-פסיכולוגית בתחילת המחקר בין ינואר 2008 ועד יוני 2013 ולאחר חמש שנות מעקב.

 

ניתוח סטטיסטי שימש להשוואת הבדלים בהידרדרות הנוירו-קוגניטיבית בקרב נבדקים ששרדו ממאירות והיו במצב קדם-שבריריות ושבריריות לעומת אלו ששרדו ולא היו שבריריים.

 

לאחר תקנון לגיל באבחנה, מין, גזע, טיפול מכוון למערכת העצבים המרכזית ומצב נוירו-קוגניטיבי בסיסי, החוקרים מצאו כי בקרב שורדים שבריריים תועדה ירידה ממוצעת בזיכרון מילולי בטווח קצר של 0.54 (רווח בר-סמך 95% של 0.93-0.15) סטיות תקן, בעוד שבקרב השורדים שלא היו במצב שברירי לא תועדה ירידה בזיכרון המילולי.

 

בקרב שורדים במצב שברירי תועדה גם ירידה גדולה יותר במהירות עיבוד ויזיו-מוטורי, גמישות קוגניטיבית ושטף מילולי, בהשוואה לשורדים ללא שבריריות. יתרה מזאת, תועדה ירידה גדולה יותר בקשב ממוקד בקרב אלו עם מצב קדם-שברירי ושברירי, בהשוואה לאלו ששרדו ולא היו במצב שברירי.

 

ממצאים אלו תומכים בהשפעה של ליקוי פיזיולוגי ותפקודי בקרב מטופלים ששרדו ממאירות בילדות ובגיל ההתבגרות ומדגישים את הצורך בהתערבויות רחבות במטרה לשפר את התפקוד הקוגניטיבי והגופני.

 

J Clin Oncol, 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני