חדשות

טיפול CAR T-cell ראשון מסוגו כנגד לימפומה של תאי מנטל (מתוך אתר Medscape)

01/01/2021

 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי העניק אישור מואץ ביולי האחרון ל-Brexucabtagene Autoleucel (טיפול Chimeric Antigen Receptor T-cell) לטיפול במבוגרים עם לימפומה של תאי מנטל חוזרת או עמידה לטיפול ובאתר Medscape יצרו קשר עם אחת המומחיות בתחום, פרופ' אן לאקאס מבית הספר לרפואה בהרווארד, במטרה לדון בחשיבות הטיפול באוכלוסיית חולים זו.

 

פרופ' לאקאס מסבירה כי Brexucabtagene Autoleucel מהווה אפשרות טיפול מבטיחה לחולים עם לימפומה של תאי מנטל חוזרת או עמידה לטיפול, כאשר למרות משך המעקב הקצר, שיעורי התגובה ומשך התגובה לטיפול עד כה מעודדים מאוד ומצביעים על אפשרות השגת שליטה ארוכת-טווח בחלק מהחולים.

 

חשוב לציין כי תסמונת שחרור ציטוקינים ורעילות עצבית מהווים אירועים חריגים משמעותיים שנקשרו עם הטיפול וישנה אזהרת קופסא שחורה המצורפת לטיפול. מהנתונים עולה כי חציון מרווח הזמן עד להופעת תסמונת שחרור ציטוקינים עמד על יומיים, כאשר למרות שמעל 90% מהחולים פיתחו תסמונת זו, אירועים בדרגה 3/4 תועדו רק ב-15% מהחולים. רעילות עצבית תועדה ב-63% מהחולים, עם אירועים בדרגה 3/4 ב-31% מהמקרים. לאור זאת, על המטפלים להשלים הערכה מקיפה, כולל בדיקות קפדניות לאורך מעקב.

 

בשלב זה, Brexucabtagene Autoleucel ישמש בעיקר כקו טיפול שלישי, לאחר טיפול כימו-אימונותרפי, עם או ללא השתלת עצמית, ולאחריו טיפול לעיכוב BTK. בתת-קבוצה של חולים ניתן תחילה טיפול במעכבי BTK וטיפול כימו-אימונותרפי במסגרת מחקרים קליניים. חולים אלו צפויים להיות מועמדים לטיפול ב- Brexucabtagene Autoleucel כקו-טיפול שני.

 

זמינות טיפול CAR-T Cell עשויה להפחית את היקף הפניות להשתלת תאי גזע, מאחר והדבר מספק אפשרות טיפול נוסף לחולים עם הישנות הממאירות.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני