חדשות

איגוד ה-USPSTF חוזר על המלצתו כנגד טיפול הורמונאלי חליפי למניעת מחלות כרוניות (USPSTF)

17/05/2017

 

איגוד ה-USPSTF פרסם טיוטת המלצה בה חוזר על עמדתו הקודמת שהמליצה כנגד טיפול הורמונאלי חליפי, כולל אסטרוגן בלבד או משלב אסטרוגן עם פרוגסטין, למניעת מחלות כרוניות דוגמת מחלת לב וסוכרת. המומחים טוענים כי התועלת של טיפול הורמונאלי לנשים לאחר מנופאוזה למניעת מחלות כרוניות אינה עולה על הנזקים.

 

לצורך העדכון, המומחים זיהו 18 מחקרים באיכות סבירה או טובה. עם זאת, רק מחקר ה-WHI היה בעל עוצמה מספקת להערכת מניעה ראשונית של מחלות מרובות עם טיפול הורמונאלי חליפי. בסיכומו של דבר, מחקר ה-WHI סיפק עד 13 שנות מעקב לזיהוי תועלת ונזקים של טיפול הורמונאלי למניעת מחלות כרוניות.

 

בסיכומו של דבר, צוות המשימה קבע לעדויות דירוג של "D", המלצה כנגד טיפול במשלב אסטרוגן ופרוגסטין למניעת מחלות כרוניות וכן כנגד שימוש באסטרוגן בלבד למחלות כרוניות בנשים לאחר מנופאוזה לאחר כריתת רחם.

 

צוות המשימה מפרט את דרגת העדויות למצבים השונים, עם תיאור עדויות "משכנעות" לאסטרוגן בלבד ומשלב אסטרוגן ופרוגסטין להפחתת הסיכון לשברים בנשים לאחר-מנופאוזה, לאור תועלת מתונה, בעוד שהעדויות באשר לטיפול הורמונאלי חליפי להפחתת הסיכון לסוכרת תוארו כ"מספקות" והצביעו על תועלת קטנה בלבד.

 

העדויות באשר לאסטרוגן בלבד להפחתת הסיכון להתפתחות סרטן שד או תמותה עקב ממאירות זו הן משכנעות ומעידות על תועלת מתונה; עם זאת, יש גם עדויות משכנעות לפיהן לאסטרוגן אין תועלת מבחינת מחלת לב כלילית.

 

באשר לנזקים, יש עדויות משכנעות כי משלב אסטרוגן ופרוגסטין מלווה בנזקים מתונים, דוגמת סיכון מוגבר לסרטן שד פולשני ותרומבואמבוליזם ורידי, וכן עדויות משכנעות לנזק קטן עד בינוני עקב סיכון מוגבר למחלת לב כלילית.

 

יש גם עדויות מספקות לנזק מתון על-רקע טיפול משולב, דוגמת סיכון מוגבר לאירוע מוחי, דמנציה, מחלת כיס מרה ואי-נקיטת שתן.

 

העדויות עבור אסטרוגן בלבד הן מספקות ומצביעות על נזק בינוני, כולל סיכון מוגבר לאירוע מוחי, דמנציה, מחלת כיס מרה, אי-נקיטת שתן ותרומבואמבוליזם ורידי.

 

משלב אסטרוגן ופרוגסטין מלווה בסיכון מופחת לשברים, סוכרת וסרטן מעי גס ורקטום; עם זאת, הטיפול המשולב מלווה גם בסיכון מוגבר לסרטן שד פולשני, מחלת לב כלילית, אירועים תרומבואמבוליים, אירועים מוחיים, דמנציה, מחלת כיס מרה ואי-נקיטת שתן.

 

ההערכה הכוללת לא הצליחה להדגים תועלת לאוכלוסיה בסיכון ממוצע.

 

לסיכום, המומחים קובעים בדרגת ודאות מתונה כי בסיכום מאזן עלות-תועלת לשימוש במשלב אסטרוגן ופרוגסטין אין תועלת למניעת מחלות כרוניות במרבית הנשים לאחר-מנופאוזה. הם מוסיפים כי ישנה ודאות מתונה לפיה אין תועלת לשימוש באסטרוגן לבדו למניעת מחלות כרוניות במרבית הנשים לאחר-מנופאוזה לאחר כריתת רחם.

 

USPSTF

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני