חדשות

האם נטילת גלולות למניעת היריון מעלה את הסיכון לסוכרת לאחר מנופאוזה? (מתוך כנס ה-ADA)

04/07/2018

 

טיפול בעבר בגלולות למניעת היריון מלווה בעליה בשיעורי הימצאות עמידות לאינסולין וסוכרת בקרב נשים לאחר-מנופאוזה, כך עולה מתוצאות מחקר ראשון מסוגו, שפורסמו במהלך הכנס השנתי ה-78 מטעם ה-ADA (American Diabetes Association).

 

מדגם המחקר כלל 6,554 נשים לאחר-מנופאוזה, בשנות השישים לחייהן. מבין אלו, 849 אובחנו עם סוכרת ונטלו בעבר גלולות למניעת היריון למשך למעלה משישה חודשים, בעוד שב-409 נשים תועדה סוכרת, אך הן נטלו בעבר גלולות למשך פחות משישה חודשים. החוקרים מדווחים מבין הנשים שנטלו גלולות במשך למעלה משישה חודשים, 19.4% פיתחו סוכרת. שיעור זה ירד ל-14.4% מהנשים שנטלו גלולות למשך תקופה קצרה יותר, בהשוואה ל-14.3% מהנשים שלא נטלו מעולם גלולות.

 

המשמעות היא כי שיעורי הימצאות סוכרת היו גבוהים יותר בכ-35%, גם לאחר תקנון לערפלנים רבים בקרב נשים לאחר-מנופאוזה, אשר נטלו גלולות למשך למעלה משישה חודשים, בהשוואה לאלו שלא נטלו גלולות מעולם. יחס הסיכויים לכל חודש טיפול נוסף עמד על 1.005, כלומר שיעורי הימצאות סוכרת עלו ב-0.5% עם כל חודש טיפול בגלולות.

 

בנוסף, רמות סוכר בצום ואינסולין היו זמינות עבור 3,338 נשים ללא-סוכרת, לכן החוקרים בחנו גם את הקשר בין תנגודת לאינסולין וחשיפה קודמת לגלולות. טיפול בגלולות למשך למעלה משישה חודשים לווה בעליה משמעותית ברמות אינסולין בצום ותנגודת לאינסולין במשתתפות ללא-סוכרת, בהשוואה לאלו שמעולם לא נטלו גלולות.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים להערכת הנושא, במטרה לקבוע אם הסיכון המוגבר נובע מהגלולות עצמן, או מגורמי סיכון אחרים לסוכרת, העשויים להיות קשורים עם נטילת גלולות למניעת היריון.

 

מתוך כנס ה-ADA

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני