חדשות

גורמי סיכון להתפתחות דיכאון בנשים לאחר-מנופאוזה (Menopause)

04/07/2020

 

חלק גדול מהנשים לאחר-מנופאוזה סובלות מדיכאון, כאשר הסיכון גבוה במיוחד בקרב אלמנות או פרודות, נשים הנוהגות לשתות אלכוהול, אלו עם מחלה הדורשת טיפול ממושך או עם מוגבלות גופנית ובנשים עם מספר ילדים רב, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Menopause.

 

מטרת המחקר הייתה לקבוע את שכיחות דיכאון בנשים לאחר-מנופאוזה, לזהות גורמי סיכון להתפתחות דיכאון לאחר מנופאוזה ולקבוע את הקשר בין דיכאון, חרדה ופחד מהמוות.

 

החוקרים השלימו מחקר חתך שכלל 485 נשים לאחר-מנופאוזה שהיו במעקב במרפאה אחת בטורקיה בין מרץ ועד ספטמבר בשנת 2018. גילאי המשתתפות נעו בין 35 ועד 78 שנים, כאשר הגיל הממוצע עמד על 56.33 שנים.

 

מהנתונים עלו מספר גורמי סיכון לדיכאון לאחר מנופאוזה, כולל אובדן בת הזוג בשל מותו או פרידה (יחס סיכויים של 3.478), צריכת אלכוהול (יחס סיכויים של 11.772), היסטוריה של כל מחלה הדורשת טיפול תרופתי ממושך (יחס סיכויים של 3.579), נוכחות כל מוגבלות גופנית (יחס סיכויים של 2.242), היסטוריה של הפרעה פסיכיאטרית מאובחנת ע"י רופא (יחס סיכויים של 4.213). עוד זיהו החוקרים סיכון מוגבר פי 4 לדיכאון לאחר-מנופאוזה בקרב נשים להן 4 ילדים ומעלה (יחס סיכויים של 4.174).

 

מניתוח סטטיסטי עלתה קורלציה מתונה בין מדדי דיכאון ובין מדדי חרדה, אך לא זוהו הבדלים בין נשים עם ובלי דיכאון במונחים של פחד מפני המוות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי דיכאון בנשים לאחר-מנופאוזה מהווה בעיה בריאותית חשובה הדורשת מחקרים נוספים. לא זוהה קשר בין דיכאון ובין פחד מפני המוות. ממצאים אלו עשויים לסייע בהגברת המודעות לדיכאון בקרב נשים לאחר-מנופאוזה ולהשלים בדיקות סקר על-מנת לאבחן הפרעה זו בשלב מוקדם.

 

Menopause

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני