חדשות

גלולות משולבות למניעת היריון מלוות במסת עצם מוגברת בנשים עם אי-ספיקת שחלות מוקדמת (Menopause)

06/07/2020

 

בנשים עם אי-ספיקת שחלות מוקדמת, גלולות משולבות למניעת היריון מלוות בצפיפות עצם מוגברת, בהשוואה לטיפול הורמונאלי במינון נמוך, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מברזיל שפורסמו בכתב העת Menopause.

 

החוקרים ערכו השוואה בין טיפול בגלולות משולבות למניעת היריון (מתן רציף של Ethinylestradol במינון 30 מק"ג עם Levonorgestrel) אל מול טיפול הורמונאלי במינון נמוך (מתן רציף של Conjugated Estrogen במינון 0.625 מ"ג עם Medroxyprogesterone או מתן רציף של אסטרדיול עם Nortehisterone); טיפול הורמונאלי במינון גבוה (מתן רציף של Conjugated Estrogen במינון 1.25 מ"ג עם Medroxyprogesterone או מתן רציף של אסטרדיול במינון 2 מ"ג עם Norethisterone); מתן Tibolone במינון 2.5 מ"ג; או ללא טיפול.

 

בדיקות צפיפות עצם הושלמו כל שנה או שנתיים והחוקרים חישבו את ההבדל בין ערכי צפיפות עצם התחלתיים ואלו שתועדו בבדיקה האחרונה בעמוד השדרה המותני, צוואר ירך וכלל ירך.

 

בסיכומו של דבר, החוקרים בחנו את הנתונים מ-420 סריקות להערכת צפיפות העצם מ-119 נשים (גיל ממוצע של 30 שנים). מהנתונים עולה כי ההפרש בערכי צפיפות עצם בעמוד השדרה המותני ובכלל ירך היו הגבוהים ביותר בנשים תחת טיפול בגלולות משולבות למניעת היריון ובאלו תחת טיפול הורמונאלי במינון גבוה.

 

בנשים תחת טיפול בגלולות משולבות תועדה עליה במסת העצם בעמוד שדרה מותני ובכלל ירך. באל שקיבלו טיפול הורמונאלי במינון גבוה תועד שיפור דומה, אם כי פחות בולט בהשוואה לזה שתואר בנשים תחת טיפול בגלולות משולבות למניעת היריון.

 

מנגד, בנשים שלא קיבלו טיפול, אלו שקיבלו טיפול הורמונאלי במינון נמוך ובמטופלות ב-Tibolone תועד אובדן צפיפות עצם בצוואר הירך. אובדן צפיפות עצם בכלל ירך תועד רק בנשים בקבוצת טיפול הורמונאלי במינון נמוך, בעוד שצפיפות העצם בצוואר ירך פחתה בכלל הקבוצות, פרט למטופלות ב-Tibolone.

 

החוקרים כותבים כי גלולות משולבות למניעת היריון מהוות אמצעי נגיש וזול ומהספרות הרפואית עולה כי נשים רבות סבורות כי מדובר בצורת טיפול פשוטה ומקובלת יותר.

 

Menopause, online June 22, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני