חדשות

טיפולים לא-הורמונאליים חדשים כנגד גלי חום צפויים בעתיד הקרוב (מתוך כנס NAMS)

08/10/2020

 

משפחה חדשה של תרופות לא-הורמונאליות מצויה כעת בשלבי מחקר קליני והדגימה תוצאות מבטיחות לטיפול בגלי חום בנשים לאחר-מנופאוזה, עם השפעה הדומה ביעילותה לזו של תכשירים הורמונאליים, כך מדווחים חוקרים במהלך הכנס השנתי מטעם ה-North American Menopause Society.

 

מחקרים שבחנו את גופן לאחר המוות של נשים לאחר-מנופאוזה זיהו צבר תאי עצב באזור ההיפותלמוס, אשר עבר היפרטרופיה משמעותית ומצוי סמוך לאזור בקרת טמפרטורה של המוח. צבר תאים אלו מייצר שלושה סוגי מולקולות: Kisspeptin, Neurokinin B ו-Dynorphin.

 

החוקרים מסבירים כי התרופות הפועלות על אותו קומפלקס KNDy (Kisspeptin/Neurokinin/Dynorphin) עשויות להוביל להקלה מהירה ויעילה מאוד בגלי חום בעד 80% מהמקרים, עם שיפור ניכר בתסמיני מנופאוזה אחרים, אם כי עדיין בוחנים את נתוני הבטיחות ממחקרים בשלב 3. לדבריהם, במידה ונתוני הבטיחות יוותרו חיוביים, אזי מדובר במהפכה של ממש בתחום הטיפול בתסמינים אלו.

 

למרות שישנה מספר תכשירים לא-הורמונאליים המשמשים להקלה על תסמינים וזו מוטוריים בנשים לאחר-מנופאוזה, עם וללא סרטן שד, אמצעים אלו אינם יעילים כמו טיפולים הורמונאליים.

 

בשלב זה, תכשירים ממשפחת SSRI (Selective Serotonin Reuptake Inhibitor), SNRI (Serotonin and Norepinephrine Reuptake Inhibitor) ותרופות הפועלות על GABA, מהווים את הטיפול הלא-הורמונאלי בקו החזית עם השפעה מתונה, כאשר Clonidine ו-Oxybutynin מהווים תכשירים יעילים, אך מלווים בשיעור גבוה יותר של תופעות לוואי. המומחים מדגישים את חשיבות התייחסות להתאמת הטיפול בהתאם למצב הרוח, שינה, כאב, תפקוד מיני, עליה במשקל, פעילות-יתר של שלפוחית השתן, לחץ הדם ואיכות החיים.

 

עם זאת, נשים עדיין נדרשות לאפשרויות לא-הורמונאליות נוספות שהן יעילות לפחות כמו אפשרויות טיפול הורמונאלי. חלק מהנשים אינן יכולות לקבל טיפולים הורמונאליים בשל סיכון מוגבר לקרישי דם או סרטן שד.

 

מעבר לכך, יש לקחת בחשבון את העדפות הנשים, כאשר חלקן לא אוהבות את ההשפעה של טיפול הורמונאלי עליהן, או פשוט אינן מעוניינות להכניס הורמונים לגופן. לאור זאת, ישנה חשיבות רבה להגדלת מכלול האפשרויות הזמינות לטיפול במקרים אלו.

 

מתוך כנס NAMS

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני