חדשות

בדיקת ממפרינט עשויה לסייע בחיזוי הפרוגנוזה של ממאירויות שד מסוגים שונים (מתוך כנס ה-EBCC)

26/10/2020

 

מנתונים חדשים שהוצגו במהלך כנס ה-European Breast Cancer Conference עולה כי לחותמת הגנטית ממפרינט יכולת דומה לחזות את הפרוגנוזה של נשים עם סרטן שד בשלב מוקדם מסוג ILC (Invasive Lobular Carcinoma) או IDC (Invasive Ductal Carcinoma).

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 5,313 נשים לאחר ניתוח בשל סרטן שד בשלב מוקדם וסווגו על-בסיס הסיכון הקליני ומדד ממפרינט להערכת הסיכון למחלה לקבלת טיפול כימותרפי אדג'וונטי או מעקב בלבד. בדיקת ממפרינט סיווגה 39% מהנשים עם IDC ו-16% מאלו עם ILC כחולות בסיכון גבוה להישנות.

 

לאחר חציון מעקב של 8.7 שנים, שיעורי ההישרדות ללא-גרורות מרוחקות עמדו לאחר 5 שנים על 92.1% בקרב נשים עם IDC בסיכון גנומי גבוה ועל 88.1% בנשים עם ILC בסיכון גנומי גבוה, כאשר ההבדל לא היה מובהק סטטיסטית. שיעורי הישרדות ללא-גרורות מרוחקות בנשים בסיכון גנומי נמוך עמדו על 96.4% באלו עם IDC ועל 96.6% באלו עם ILC, כאשר גם במקרה זה ההבדל לא היה מובהק סטטיסטית.

 

הדפוס היה למעשה זהה בהערכת ההישרדות הכולל, כאשר בנשים בסיכון גנומי גבוה סיכויי ההישרדות הכוללים לאחר חמש שנים עמדו על 95.6% בנשים עם IDC ועל 93.5% באלו עם ILC. בקרב נשים בסיכון גנומי נמוך, שיעורי ההישרדות לאחר חמש שנים עמדו על 98.1% בקבוצת הנשים עם IDC ועל 97.7% באלו עם ILC, כאשר גם במקרה זה ההבדלים לא היו מובהקים סטטיסטית.

 

ב-44% מהנשים עם ILC לא הייתה התאמה בין הערכת הסיכון הקלינית והגנומית, כאשר חוסר ההתאמה כלל לרוב משילוב של סיכון גנומי נמוך וסיכון קליני גבוה (38%).

 

החוקרים מאמינים כי בדיקת ממפרינט מהווה כלי שימושי לנשים עם אבחנה של ILC וכי תוצאות ההישרדות דומות בנשים עם ILC ו-IDC כאשר הסיכון הגנומי דומה. מומחים בתחום מסבירים כי הנתונים החדשים מוכיחים את הדיוק של בדיקת ממפרינט בחיזוי הפרוגנוזה של נשים עם IDC או ILC, אם כי עדיין לא ברור מהי החשיבות של הבדיקה בהחלטה על מתן טיפול כימותרפי מקרים בהם מדובר בסיכון גנומי גבוה.

 

מתוך כנס ה- כנס ה-European Breast Cancer Conference

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני