חדשות

עדויות חדשות אודות תגובות יוצאות דופן לטיפולים אונקולוגיים (Cancer Cell)

25/11/2020

 

חלק קטן מהחולים עם מחלות ממאירות הדגימו תגובות יוצאות דופן לטיפולים ושרדו פרק זמן ארוך יותר משמעותית בהשוואה לחולים עם גידולים דומים, למרות מחלה מתקדמת, כך עולה מנתונים שפורסמו במהלך חודש נובמבר בכתב העת Cancer Cell.

 

חולה עם תגובה יוצאת דופן הוגדרה כחולה שהשיג תגובה חלקית או מלאה לטיפול שהיה יעיל בפחות מ-10% מהחולים. במקרים של תגובה יוצאת דופן, משך התגובה היה ארוך פי שלוש בהשוואה לחציון זמן התגובה המקובל. מטרת המחקר הייתה להבין את הייחודיות של חולים אלו ואת ההרכב הגנטי שהוביל לכך שהם סווגו כחולים עם תגובה יוצאת דופן, בתקווה להצליח לזהות חולים אלו.

 

החוקרים התבססו על מספר שיטות גנומיות לזיהוי מוטאציות, שינויים במספר עותקים, מתילציה חריגה, ביטוי גנים ומבנה תאי של המיקרו-סביבה של הגידול.

 

המנגנונים המשוערים לתגובה יוצאת דופן סווגו לארבע קטגוריות: תגובה לנזק לדנ"א (15 מקרים), מסלול אותות תוך-תאי (9 מקרים), שינויים גנטיים פרוגנוסטיים (9 מקרים) ומעורבות אימונולוגית (16 מקרים). בחולים רבים תועדו לפחות שניים מבין המנגנונים הללו.

 

החוקרים מדווחים כי 26 חולים זוהו כחולים עם תגובה יוצאת דופן, כולל 8 חולים עם גידולים מוחיים, 6 חולים עם ממאירות במערכת העיכול, 4 נשים עם סרטן שד, 2 חולים עם כולנגיוקרצינומה, 2 חולים עם סרטן ריאות וחולה אחד עם כל אחת מהממאירויות, לבלב, רירית רחם, שחלות ושלפוחית. חלק גדול מהחולים הללו (17 חולים, 65%) קיבלו טיפול כימותרפי שכלל תכשירים הגורמים נזק לדנ"א. בלמעלה ממחצית מהמקרים (14 חולים) ניתן טיפול ממוקד, כאשר חלק מהחולים קיבלו את שני הטיפולים.

 

Cancer Cell. Published online November 19, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני