חדשות

אתגרים נפוצים הנוגעים לאבחון וטיפול בחולים עם סרטן ערמונית (מתוך אתר Medscape)

23/02/2021

 

לחולים עם סרטן ערמונית יש את הזכות לדעת כי בדיקות הסקר, האבחנה והטיפול בהם מבוססים על הנחיות מבוססות-ראיות. עם זאת, ישנם מספר אתגרים מבוססי-ראיות הנוגעים לגישה המקובלת לניהול חולים עם סרטן ערמונית ובמאמר שפורסם באתר Medscape מציגים מומחים את האתגרים העיקריים.

 

1.     עליה מהירה בהיקף טיפול לסרטן ערמונית לא הובילה לעליה בהישרדות

שיעורי התמותה השנתיים בארצות הברית יורדים לאט עם כל עשור נוסף. באופן מפתיע, השיפור הנ"ל בשיעורי התמותה ככל הנראה אינו נובע מאבחנה מוקדמת וטיפול, אלא מההשפעה של עליה הדרגתית בתוחלת החיים עקב טיפול טוב יותר בזיהומים ובמחלות רקע.

 

2.     מדד גליסון 6 אינו סרטן ערמונית

מומחים קבעו כי דרגה 3 במדד גליסון של 3 + 3 (=6) חסרה את המאפיינים המרכזיים של סרטן על-בסיס התוצאות הקליניות והביולוגיה המולקולארית. המשמעות היא כי מדד גליסון של 6 אינו מגדיר מקרה כסרטני ואין לטפל בו באופן זה או לכלול מקרים אלו בנתונים הסטטיסטיים של חולים עם סרטן ערמונית.

 

3.     בדיקות סקר על-בסיס PSA אינן מצילות חיים

בדיקות סקר אלו אינן מובילות להצלת חייהם של חולים רבים. מנתוני מחקר Prostate, Lung, Colorectal, and Ovarian Cancer Screening Trial אודות תמותה עקב סרטן ערמונית עלה כי בדיקות סקר על-בסיס PSA מובילות לירידה קטנה, אם בכלל, בתמותה ספציפית עקב סרטן ערמונית. עם זאת, למרות זאת, כ-30 מיליון בדיקות PSA מבוצעות בארצות הברית כל שנה וחושפות את הנבדקים לסיכון מיותר וטיפול-יתר.

 

4.     ניתוח סרטן ערמונית לגידול ממוקם אינו משפר הישרדות

מחקר Prostate Cancer Intervention Versus Observation Trial (PIVOT) הטיל ספק באשר לתועלת של טיפול ניתוחי אל מול מעקב פעיל בחולים עם סרטן ערמונית. החוקרים קבעו בזמנו כי בגברים עם סרטן ערמונית ממוקם שזוהה בתקופה המוקדמת של בדיקות סקר על-בסיס רמות PSA, כריתה רדיקאלית של הערמונית לא הפחיתה משמעותית את שיעורי התמותה מכל-סיבה או שיעורי התמותה עקב סרטן ערמונית, בהשוואה למעקב בלבד. מחקר נוסף שנערך ע"י אורולוגים ועקב אחר חולים למשך 29 שנים מצא כי כריתה רדיקאלית של הערמונית הובילה לעליה של 2.9 שנים, בממוצע.

 

5.     היעילות והבטיחות של כריתת ערמונית בגישה רובוטית מעולם לא נבחנו לעומק

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר באופן נרחב את הגישה הרובוטית לניתוחים בשנת 1999 ובשנת 2001 אורולוגים דחפו להשגת האישור של הסוכנות לכריתה של הערמונית בגישה רובוטית, ללא הוכחות התומכות בבטיחות או ביעילות הגישה. מאחר וגישה זו עקפה את הבדיקות הנדרשות להוכחת בטיחות ויעילות, לא מפתיע כי רשימת הסיבוכים האפשריים על-רקע ההתערבות הניתוחית היא ארוכה מאוד, עם שכיחות גבוהה של בעיות בתפקוד המיני ובמתן שתן.

 

שיעורי ההישרדות המשוערים עקב סרטן ערמונית נעים סביב 100% לאחר חמש שנים, סביב 98% לאחר 10 שנים וסביב 96% לאחר 15 שנים, ללא תלות בסוג הטיפול. למרות שיעורי הישרדות אלו, שוק הטיפול בסרטן ערמונית ממשיך לגדול. יש מקום לבחון את העדויות בבסיס ההמלצות שמספקים אורולוגים לניהול חולים עם סרטן ערמונית.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני