חדשות

בדיקות ההדמיה המומלצות במהלך המעקב אחר מטופלים עם סרטן אשכים (מתוך כנס GUCS)

01/03/2021

 

שתי גישות חדשות למעקב הדמייתי לאחר טיפול בסמינומה של האשך בשלב I לוו בירידה חדה או חסכו לחלוטין את החשיפה לקרינה, בהשוואה לגישת המעקב הסטנדרטית, ללא העלאת הסיכון להישנות המחלה, כך עולה מתוצאות מחקר TRISST שפורסמו במהלך כנס ה-Genitourinary Cancers Symposium.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם ניתן לצמצם בבטחה את היקף בדיקות CT, או להחליפן בבדיקות MRI, ללא עליה מסוכנת בשיעור ההישנויות של הממאירות.

 

מחקר TRISST הינו מחקר בשלב III, רב-מרכזי, העדר-נחיתות, שכלל גברים לאחר כריתת אשך בשל סמינומה בשלב I, ללא תכנית מתן טיפול אדג'וונטי. המשתתפים חולקו באקראי לגישת מעקב סטנדרטית, שכללה 7 בדיקות CT (לאחר 6, 12, 18, 24, 36, 48 ו-60 חודשים); 7 בדיקות MRI (באותן נקודות זמן); או 3 בדיקות MRI.

 

המשתתפים היו במעקב למשך שש שנים והתוצא העיקרי היה שיעורי היארעות הישנות גידול בשלב IIC ומעלה לפי סיווג RMH (Royal Marsden Hospital), במטרה לשלול עליה של 5.7% ומעלה עם בדיקות MRI לעומת CT, או 3 סקירות לעומת 7 סקירות.

 

מדגם המחקר כלל 669 גברים מ-35 מרכזים בבריטניה בשנים 2008-2014; גודל הגידול הממוצע עמד על 2.9 ס"מ. ב-358 מקרים, הגידול היה בסיכון נמוך (עד 4 ס"מ, ללא פלישה לשכבת Rete Testis).

 

חציון משך המעקב עמד על 72 חודשים ובמהלך המעקב תועדו 82 חולים (12%) עם הישנות ממאירות. היארעות הישנות מחלה בשלב IIC ומעלה הייתה נמוכה בכל הקבוצות (10 חולים).

 

שיעור ההישנויות היה גבוה יותר בקבוצת החולים שהיו במעקב עם 3 לעומת 7 בדיקות הדמיה, אם כי הגישה שהתבססה על מספר קטן יותר של בדיקות הדמיה הייתה לא-נחותה, בהשוואה לגישה המקבילה (2.8% לעומת 0.3%, עליה של 2.5%(רווח בר-סמך 90% של 1.0-4.1%).

 

מניתוח לפי כוונה לטפל עלה כי בקבוצת המחקר שכללה 3 בדיקות סקר, ניתן היה לזהות 4 מבין 9 מקרי ההישנות בשלב מוקדם יותר עם משטר בדיקות הדמיה בשבע נקודות זמן לאורך המעקב. שיעור אירועי הישנות היה נמוך יותר עם בדיקות MRI, לעומת CT (0.6% לעומת 2.5%, בהתאמה; ירידה של 1.9%; רווח בר-סמך 90% של 3.5- עד 0.3%-). מניתוח לפי פרוטוקול עלו תוצאות דומות.

 

שיעורי היארעות הישנות של 3 ס"מ ומעלה עמדו על 3.7%; בשתי ההשוואות תועדה העדר-נחיתות בין הגישות.

 

בכל זרועות המחקר, מרבית ההישנויות תועדו בבדיקות ההדמיה המתוכננות; מעט מאוד הישנויות תועדו לאחר 3 שנים (פחות מ-1%).

 

תוצאות הטיפול במקרים של הישנות היו טובות (81% תגובה מלאה), ללא מקרי תמותה על-רקע הגידול. שיעורי הישרדות ללא-מחלה לאחר חמש שנים עמדו על 87% ושיעורי הישרדות כוללים עמדו על 99%, עם שיעורים דומים בכל זרועות המחקר.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים עם סמינומה בשלב 1, מקרי הישנות מתקדמת הם נדירים מאוד והטיפולים במקרים אלו הם מוצלחים מאוד, עם תוצאות מצוינות בטווח הארוך, ללא תלות בתדירות או בסוג בדיקות ההדמיה לאורך המעקב. בדיקות MRI היו לא-נחותות בהשוואה לבדיקות CT ואינן כרוכות בקרינה.

 

מתוך כנס GUCS

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני