חדשות

תוצאות מבטיחות להזרקת פלזמה עתירת-טסיות עם FSH לשחלות בהשבת תפקוד שחלתי בנשים עם מנופאוזה מוקדמת (Menopause)

14/04/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Menopause מדווחים חוקרים על תוצאות מבטיחות לטיפול חדש המשלב פלזמה עתירת-טסיות (Platelet-Rich Plasma) עם FSH (Follicle Stimulating Hormone) המוזרק ישירות לשחלות להשיב את התפקוד השחלתי בנשים עם מנופאוזה מוקדמת ועשוי לאפשר הריון ללא צורך תרומת ביציות.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם משלב פלזמה עתירת טסיות עם FSH, בסמוך למרבית הזקיקים בשחלה, הינה גישה יעילה בהשבת תפקוד שחלתי בנשים עם מנופאוזה מוקדמת. לצורך כך, פלזמה עתירת טסיות הוכנה מדם היקפי אוטולוגי והוזרק לאזור התת-קורטיקאלי של שתי השחלות ביחד עם Gonal-F תחת הנחייה לפרוסקופית. החוקרים עקבו אחר ייצור זקיקים בשחלות ורמות FSH, LH אסטרדיול בדם לאורך עד שישה חודשים. הפריה חוץ גופית בוצעה בנשים בהם תועדה חזרה של פעילות שחלתית.

 

מדגם המחקר כלל 12 נשים בשלב מוקדם של המנופאוזה (גיל ממוצע של 44.42 שנים). לאחר הטיפול, ב-11 נשים שב המחזור החודשי בתוך 37.1 ימים. ריכוז FSH הממוצע בדם עמד לפני הטיפול על 70.47 יחידות בינלאומיות/ליטר ולאחר הטיפול עמד על 26.22 יחידות בינלאומיות/ליטר. ריכוזי LH עמדו על 34.81 יחידות בינלאומיות/ליטר ועל 14.3 יחידות בינלאומיות/ליטר, בהתאמה. רמות אסטרדיול באמצע-מחזור עמדו על 251.1 פיקוגרם/מ"ל.

 

עשר איסופי ביציות נערכו בשש משתתפות, ארבע מהן קיבלו גירוי שחלתי מבוקר ובשתי נשים אחרות התבססו על מחזורי ביוץ טבעיים. החוקרים השיגו 13 ביציות בשלות אשר לאחר מכן הופרו באמצעות ICSI להשגת 10 ביציות מופרות. לשתי נשים הוחזרו עוברים, כאשר באחת מהן תועד היריון קליני.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי השימוש בפלזמה עתירת טסיות עם FSH בזריקה לשחלות עשוי להביא להשבת תפקוד שחלתי, לפחות באופן זמני, ולהגדיל את הסיכוי להשגת היריון באמצעות ביציות עצמיות של נשים במנופאוזה מוקדמת.

 

Menopause March 29, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני