חדשות

תוצאות מבחן העמסת סוכר מנבאות הידרדרות תפקודי זיכרון (Diabetes Care)

23/08/2021

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Diabetes Care עולה כי תוצאות מבחן העמסת סוכר (Oral Glucose Tolerance Test) עשויות לסייע בחיזוי הידרדרות זיכרון אפיזודי לאחר עשר שנים, כאשר בנבדקים עם רמות סוכר גבוהות יותר שעתיים לאחר העמסת סוכר תועדה הידרדרות משמעותית יותר בזיכרון.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם ערכי סוכר שעתיים לאחר העמסת סוכר פומי עשויים לסייע בחיזוי הידרדרות קוגניטיבית. המחקר מבוסס על תת-אוכלוסיה של משתתפים שלקחו חלק בסקר Health 2000 בפינלנד וסקר ההמשך, Health 2011.

 

בסיכומו של דבר, 961 משתתפים בגילאי 45-74 שנים (גיל ממוצע של 55.6 שנים, 55.8% נשים) עברו מבחן העמסת סוכר פומי בין השנים 2001-2002. החוקרים השלימו הערכה של שטף מילולי, לימוד רשימת מילים ושליפה מאוחרת של רשימת מילים בתחילת המחקר ובעת המעקב בשנת 2011.

 

ניתוח סטטיסטי שימש להערכת האפשרות להתבסס על ערכי סוכר שעתיים לאחר העמסת סוכר לחיזוי הידרדרות קוגניטיבית לאחר עשר שנים, לאחר תקנון לגורמי סיכון מוכרים להידרדרות קוגניטיבית.

 

מהתוצאות עולה כי ערכי סוכר גבוהים יותר שעתיים לאחר-ארוחה ניבאו תוצאות גרועות יותר והידרדרות גדולה יותר בשליפה מאוחרת של רשימת מילים לאחר 10 שנים.

 

ממצאי המחקר מעידים כי ערכי סוכר גבוהים יותר במבחן העמסת סוכר פומי מנבאים הידרדרות בזיכרון אפיזודי לאחר עשר שנים.

 

Diabetes Care 2021

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני