חדשות

צריכת פיסטוקים משפרת מדדים מטבוליים בקרב קדם סוכרתיים (Diabetes Care )

26/08/2014

מאת מערכת אי-מד

ע"פ דיווח ב-Diabetes Care צריכה קבועה של פיסטוקים היא גישה יעילה לאנשים עם קדם סוכרת.

מטרת החוקרים הייתה לבחון אם דיאטה עשירה בפיסטוקים מפחיתה את דרגת קדם הסוכרת ומשפרת פרופיל הסיכון המטבולי. לצורך כך גייסו החוקרים 54 משתתפים עם קדם סוכרת ששולבו במחקר רנדומלי זה  שכלל מעבר בין קבוצות שבהן צרכו שתי דיאטות, כל אחת למשך 4 חודשים. דיאטה אחת הייתה עשירה בתוספי פיסטוקים והשנייה היוותה קבוצת בקרה. בין המעבר לכל דיאטה הייתה תקופה של שבועיים "ניקוי".

הדיאטות היו זהות מבחינה קלורית ותואמות מבחינת רמות פרוטאין, סיבים, וחומצות שומן רווי. 55% מהקלוריות בתזונה בקבוצה הפיסטוקים הגיעה מפחמימות, ו-30% משומן, לעומת 50% ו-35% בהתאמה בדיאטת קבוצת הביקורת.

רמות סוכרת בצום, אינסולין ו-HOMA של תנגודת אינסולין פחתו באופן מובהק בקבוצת התזונה עשירת הפיסטוקים בהשוואה לקבוצת הביקורת. סמנים קרדיומטבוליים אחרים כמו פיברינוגן, LDL מחומצן , וגורמי טסיות פחתו בקבוצת הפיסטוקים בהשוואה לקבוצת הביקורת באופן מובהק.  כמו כן, נמצאה עליה ברמות GLP-1 והפחתה ב-erleukin-6 mRNA ובביטוי גן resistin ב-9% ו-6% בהתאמה בלימפוציטים לאחר ההתערבות של דיאטת הפיסטוקים. ביטוי SLC2A4 עלה ב-69% בקבוצת הפיסטוקים (עם הבדל מובהק בהשוואה לקבוצת הביקורת). צריכת סוכר סלולארי ע"י לימפוציטים פחתה ב-79% במשתתפים בקבוצת הפיסטוקים, עם הבדל מובהק מול קבוצת הביקורת.

החוקרים מסכמים כי צריכת פיסטוקים קבועה מהווה גישה תזונתית יעילה לאנשים עם קדם סוכרת. המימצאים מצבייעים על כך שלצריכת פיסטוקים יש אפקט הורדת רמות סוכר ואינסולין, ושיפור פרופיל מטבולי, ביחד עם שיפור ברמות של פרמטרים מזיקים מבחינה מטבולית הנובעים ממצב קדם הסוכרת.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני