חדשות

האם קיים קשר בין פעילות-יתר של שלפוחית השתן ובין תסמונת מטבולית בנשים? (Int J Clin Pract.)

14/03/2015

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת International Journal of Clinical Practice מדווחים חוקרים על ממצאי מחקר חדש, מהם עולה כי תסמונת מטבולית עשויה לתרום ולנבא הופעת תלונות בדרכי שתן תחתונות בנשים, מאחר וחלק גדול מהנשים הסובלות מהפרעה זו סובלות גם מעודף משקל ומאפיינים אחרים של תסמונת מטבולית.

 

הספרות הרפואית בנוגע לתסמונת מטבולית ופעילות-יתר של שלפוחית השתן בנשים היא מוגבלת, עם איכות חיים נמוכה. עם זאת, העדויות הזמינות בנוגע להשמנת-יתר תומכות בחשיבות של תסמונת מטבולית כגורם התורם ומנבא תסמינים בדרכי שתן תחתונות בנשים.

 

החוקרים ביקשו להשלים סקירה שיטתית במטרה לקבוע אם קיים קשר בין תסמונת מטבולית ובין תסמינים בדרכי שתן תחתונות או פעילות-יתר של שלפוחית השתן.

 

החוקרים השלימו סקירה שיטתית אחר מחקרים תצפיתיים בשפה האנגלית להערכת ההשפעות של תסמונת מטבולית על נוכחות פעילות-יתר של שלפוחית השתן או תסמינים בדרכי השתן התחתונות בנשים. הם ערכו חיפוש במאגרי PubMed, Web of Science ו-The Cochrane Library . לאור הסיכון להטרוגניות, התוצאות לא אוחדו יחדיו.

 

מבין 27 מחקרים שנכללו בסקירה, רק שלושה בחנו את הקשר בין תסמונת מטבולית ובין פעילות-יתר של שלפוחית השתן. יתר המחקרים בחנו את הקשר בין פעילות-יתר של שלפוחית השתן ובין מרכיבים של התסמונת המטבולית, דוגמת השמנה או תנגודת לאינסולין (10 חולים), בין תסמונת מטבולית ותסמינים בדרכי השתן (3 חולים) ובין תסמינים בדרכי השתן ומרכיבים של התסמונת המטבולית, דוגמת השמנה (14 חולים). העדויות הנוכחיות הן מוגבלות מאוד, אך הראיות תומכות בקשר חשוב אפשרי בין תסמונת מטבולית ובין פעילות-יתר של שלפוחית השתן ומרכיבים של התסמונת המטבולית, דוגמת השמנה.

 

חלק גדול מהנשים עם תסמינים בדרכי השתן התחתונות סובלות מעודף-משקל ומאפיינים של תסמונת מטבולית. דבר זה מספק אפשרות לעודד ירידה במשקל וכן להתחיל בטיפול תרופתי לפעילות-יתר של שלפוחית השתן, אך גם חלון הזדמנויות לאיזון גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם ומניעת שברים ותחלואה ותמותה קרדיווסקולארית.

 

Int J Clin Pract. 2015;69(2):199-217

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני