חדשות

סימנים מטבוליים של סוכרת מסוג 2 ניתנים לזיהוי בבדיקות דם כבר בגיל ילדות (מתוך כנס ה-EASD)

19/09/2019

 

מתוצאות מחקר חדש שהוצגו במהלך כנס ה-EASD (European Association for the Study of Diabetes) עולה כי ניתן לזהות סימנים מטבוליים לסוכרת מסוג 2 בדם בחלק מהילדים כבר בגיל שמונה שנים, כחמישים שנים טרם התפתחות סוכרת.

 

החוקרים התבססו על נתוני מחקר ALSPAC (Avon Longitudinal Study of Parents and Children) להערכת מאפיינים מוקדמים של סוכרת מסוג 2 ב-4,765 ילדים בגיל שמונה שנים ומעלה.  הם בחנו את הנטיה הגנטית של הילדים באמצעות הערכת 162 וריאנטים הקשורים עם סוכרת בגיל מבוגר וחישבו את מדד הסיכון הגנטי, אשר נבחן אל מול סמנים מטבוליים בדם שנמדדו בארבע נקודות זמן לאורך התבגרות הילדים, עד גיל 25 שנים.

 

החוקרים בחנו את פרופיל השומנים בדם, כולל טריגליצרידים וכן מספר חומצות אמינו וחומצות שומן, בדגימות דם שנלקחו בגילאי 8 שנים, 15 שנים, 18 שנים ו-25 שנים. מטרתם הייתה לבחון את ההשפעה של הנטיה הגנטית על הסמנים בדם.

 

אחד המאפיינים המוקדמים שהדגימו שינוי בבדיקות דם היה מטבוליזם של חלקיקי HDL (High Density Lipoprotein), אשר אירעו לפני כל שינוי בריכוז חלקיקי LDL (Low-Density Lipoprotein). רמות HDL נמוכות עמדו בקורלציה עם סבירות גנטית גבוהה יותר להפתחות סוכרת מסוג 2 בבגרות.

 

החוקרים מודים כי מדובר בממצאים בשלב קדם-קליני, אך מדגשיים כי אלו מסייעים בהבנת המאפיינים בהם יש להתמקד במטרה למנוע התקדמות למחלה קלינית.

 

מתוך כנס ה-EASD

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני