חדשות

השמנה מלווה בסיכון מוגבר לתסמינים ממושכים לאחר זיהום בנגיף הקורונה (Diabetes, Obesity and Metabolism)

09/06/2021

 

השמנה הינה גורם סיכון משמעותי להתפתחות זיהום חמור או תמותה עקב נגיף הקורונה, אך מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Diabetes, Obesity and Metabolism עולה עוד כי השמנה מלווה גם בעליה משמעותית בסיכון להתפתחות סיבוכים ארוכי-טווח עקב המחלה (Long-Haul COVID-19).

 

המחקר כלל 2,839 חולים שנמצאו חיוביים לנגיף הקורונה במרפאת קליבלנד בין מרץ ועד יולי בשנת 2020, אשר לא נדרשו לאשפוז ליחידת טיפול נמרץ ושרדו את השלב הראשוני של הזיהום הנגיפי.

 

הרופאים בחנו שלושה סמנים לסיבוכים ארוכי-טווח אפשריים של נגיף הקורונה – אשפוז לבית חולים, תמותה וצורך בבדיקות אבחנתיות – אשר אירעו לאחר 30 ימים ומעלה מהתוצאה החיובית הראשונה בבדיקה לזיהוי הנגיף.

 

בעשרת החודשים לאחר הזיהום הראשוני בנגיף הקורונה, 44% מהחולים נדרשו לאשפוז ו-1% מהחולים הלכו לעולמם.

 

הצורך בבדיקות אבחנתיות לאחר הזיהום היה גבוה ב-25% בקרב אלו עם השמנה מתונה (מדד מסת גוף בטווח 35-39.9 ק"ג למטר בריבוע) והיה גבוה ב-39% באלו עם השמנה חמורה (מדד מסת גוף של 40 ק"ג למטר בריבוע ומעלה), בהשוואה לאלו עם מדד מסת גוף תקין.

 

באופן ספציפי, באלו עם השמנה תועד סיכון גבוה יותר לצורך בבדיקות אבחנתיות להערכת הלב, הכליות והריאות; לתסמינים במערכת העיכול ותסמינים הורמונאליים; או להפרעות בדם; ולבעיות פסיכיאטריות לאחר הזיהום הנגיפי.

 

עם זאת, השמנה לא לוותה בסיכון מוגבר לתמותה במהלך המעקב.

 

ממצאי המחקר מציעים כי להשמנה השפעה שהיא מעבר להחמרת הזיהום ובעלת השפעה על תסמינים ארוכי-טווח.

 

Diabetes, Obesity and Metabolism 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני