חדשות

ניתוחים בריאטריים עשויים להועיל למטופלים עם השמנת יתר מסוג 1 (ASMBS)

14/06/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר שהוצג בכנס של האגודה האמריקאית לכירורגיה מטבולית ובריאטרית הראה כי ניתוחים בריאטריים עשויים להועיל לאנשים הסובלים מהשמנת יתר בסוג I, למרות שבדרך כלל הם אינם עומדים בקריטריונים לניתוחים אלו. המחקר הראה כי מטופלים עם BMI של 30-35 איבדו עד 20% מה-BMI הראשוני שלהם, והיו בעלי סיכוי גבוה ב-45% להיות בהפוגה מסוכרת מסוג 2, כשנתיים לאחר ניתוח מעקף קיבה או ניתוח שרוול.

המחקר הדגים שוני בתוצאות בין סוגי הניתוחים הבריאטריים. המחקר הראה כי מטופלים שעברו ניתוח מעקף קיבה היו בעלי סיכוי גבוה פי שניים להפוגה של היפר-ליפידמיה, לעומת אלו שעברו ניתוח שרוול. כמו כן, כ-50% מהחולים שעברו ניתוח מעקף קיבה היו במצב של הפוגה מסוכרת כשנתיים לאחר הניתוח, לעומת 25% מהחולים שעברו ניתוח שרוול. המחקר הדגים הפוגה ביתר לחץ דם כ-3 שנים לאחר הניתוח בכ-60% מהמטופלים שעברו מעקף קיבה ושל כ-50% בקרב אלו שעברו ניתוח שרוול.

אחד ממחברי המחקר אמר כי "מחקר זה מאשר את היעילות של ניתוחים בריאטריים בחולים עם השמנת יתר מסוג 1 בסביבת העולם האמיתי ומציע כי יש לשקול התערבות מוקדמת גם בחולים עם מחלה פחות חמורה". הוא הוסיף כי "נתונים אלה תומכים עוד יותר בצורך לעדכן את הקריטריונים הנוכחיים לאינדקציה לניתוחים בריאטריים". ה-NIH קבע אינדיקציות לניתוחים בריאטריים לפני כ-30 שנה, ובהתאם להנחיות אלה, האינדיקציה לניתוח כוללת חולים עם BMI של מעל 35, יחד עם מחלה הקשורה להשמנת יתר כגון סוכרת.

במחקר רטרוספקטיבי זה הוערכו 566 מבוגרים שעברו מעקף קיבה Roux-en-Y ו-730 חולים שעברו ניתוח שרוול. המחקר דיווח גם על ירידה משמעותית יותר במשקל בקרב מטופלים בגיל צעיר יותר, בנקבות ובקרב בעלי תחלואה הקשורה להשמנה.

לכתבה ב-Medpage today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני