חדשות

סקר מארצות הברית מראה כי רבים בציבור אינם מקפידים על שימוש בקרם הגנה מפני השמש (מתוך ה-AAD)

23/06/2021

 

כמעט כל האמריקאים סבורים כי ישנה חשיבות רבה להגנה מפני השמש, אך כמעט מחציתם אינו מקפיד על שימוש בקרם הגנה בקביעות ולמעלה משליש מאמינים שיזוף הוא בריא, כך עולה מתוצאות סקר חדש שנערך על-ידי ה-American Academy of Dermatology.

 

הסקר נערך בין 22 בפברואר ועד 10 במרץ בשנת 2021 וכלל 1,056 משתתפים.

 

על-רקע הדעיכה במגפת הקורונה, בארצות הברית נכנסים לחודשי הקיץ ועם שינוי עונות השנה עולה פרדוקס ההגנה מפני השמש. ארבעה מבין חמישה מבוגרים מבינים את חשיבות מריחת קרם הגנה כל שעתיים כאשר נמצאים בחוץ, אך רק אחד מכל שלושה מקפיד גם לעשות זאת, כאשר 77% צפויים להשתמש בקרם הגנה בחוף הים או בבריכה, אך רק 41% ישתמשו בקרם הגנה בעת עבודה בגינה או מחוץ לביתם.

 

החוקרים הופתעו מהממצאים ומסבירים כי חלק גדול מהציבור אינו מתייחס ברצינות לסרטן העור, או סבור כי הם לא יפתחו את המחלה הממארת. הם מדגישים כי חשיפה לא-מוגנת לקרינה אולטרה-סגולה הינה גורם הסיכון המשמעותי הניתן למניעה להתפתחות סרטן העור, כולל מלנומה.

 

רבע מכלל המשיבים לסקר דיווחו כי על התפתחות כווית שמש במהלך שנת 2020, כאשר מבוגרים צעירים היו בעלי הסיכוי הגבוה ביותר להיסטוריה זו. כווית שמש תועדה ב-43% מאלו בגילאי 18-23 שנים, 37% מאלו בגילאי 24-39 שנים, 25% מהמבוגרים בגילאי 40-55 שנים, 12% מאלו בגילאי 56-74 שנים וב-7% מאלו בגילאי 75 שנים ומעלה. למעלה מרבע מאלו שדיווחו על כווית שמש טענו כי זו הייתה חמורה דיו בכדי לגרום לתחושת אי-נוחות עם מגע עם הבגדים.

 

רבים רואים את ההשפעה של חשיפה לשמש על עורם כאשר הם מגיעים לגיל מבוגר, כאשר שניים מבין שלושה מצטערים שלא היו זהירים יותר.

 

למעלה משני שליש מהמשיבים (69%) נשאו לפחות גורם סיכון אחד להתפתחות סרטן העור – גוון עור בהיר, עיניים כחולות או ירוקות, מעל 50 שומות, היסטוריה משפחתית – אך רק 36% היו מטרדים מפני הסיכון להתפתחות ממאירות עורית. בפועל, מחצית מהמשיבים לסקר (49%) דיווחו כי היו מודאגים מהנושא והקפידו להימנע מכוויות שמש וכשליש (32%) היו מטרדים יותר מהתפתחות קמטים מאשר התפתחות סרטן העור.

 

מתוך ה-AAD

 

לידיעה במדסקייפ

 

הערת מערכת:

אמנם מדובר בסקר מארצות הברית, אך מעניין יהיה לראות את התוצאות של סקר דומה במדינתו השמשית, בעיקר לקראת חודשי הקיץ החמים.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני