חדשות

האם הגיל בעת היריון ראשון עומד בבסיס הקשר בין מנרכה מוקדמת והסיכון לתסמונת מטבולית? (Menopause)

13/08/2021

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת Menopause עולה כי הגיל בעת היריון ראשון עשוי להשפיע באופן עקיף על הקשר בין מנרכה מוקדמת ובין הסיכון המוגבר לתסמונת מטבולית בנשים בגיל העמידה ונשים מבוגרות.

 

החוקרים מסבירים כי זהו המחקר הראשון להערכת ההשפעה של ולדנות וגיל האם בעת היריון ראשון על הקשר בין מנרכה מוקדמת ותסמונת מטבולית בנשים בגיל העמידה ונשים מבוגרות יותר.

 

החוקרים השלימו מחקר חתך שכלל נתונים שנאספו בין 2014 עד 2016 מ-428 נשים בגילאי 40-80 שנים, אשר התגוררו בשתי ערים בברזיל.

 

מבין המשתתפות במחקר, 10% דיווחו על מנרכה מוקדמת בגיל 11 שנים, או קודם לכן. שיעור גבוה יותר של נשים עם מנרכה מוקדמת דיווחו על רמת הכנסה משפחתית נמוכה, בהשוואה לאלו בהם גיל הופעת מחזור ווסת ראשון היה לאחר גיל 12 שנים (88.4% לעומת 74.4%, בהתאמה). בשיעור גבוה יותר של נשים עם מנרכה מוקדמת תועד הריון ראשון בגיל צעיר מ-18 שנים, בהשוואה לאלו עם מנרכה בגיל מבוגר יותר (34.9% לעומת 17.9%, בהתאמה).

 

תסמונת מטבולית תועדה ב-50.5% מהמשתתפות במחקר, כאשר 13% מהנשים עם תסמונת מטבולית דיווחו על מנרכה מוקדמת, בהשוואה ל-7.1% מאלו ללא תסמונת מטבולית. לאחר תקנון לערפלנים, בנשים עם מנרכה מוקדמת תועד סיכוי גבוה יותר לתסמונת מטבולית, בהשוואה לאלו עם מנרכה בשלב מאוחר יותר (יחס סיכויים של 2.26, רווח בר-סמך 95% של 1.15-4.47).

 

מניתוח סטטיסטי עלה כי למנרכה מוקדמת השפעה ישירה על תסמונת מטבולית. לאחר תקנון לגיל הנוכחי, רמת השכלה, הכנסה משפחתית, פעילות גופנית ועישון, לגיל בעת היריון ראשון הייתה השפעה עקיפה ומשמעותית על הסיכוי לתסמונת מטבולית.

 

ממצאי המחקר תומכים בהתערבות למניעת הריונות מוקדמים כגישה לשיפור המצב הבריאותי. התערבויות אלו עשויות לכלול עידוד שימוש באמצעי מניעה וחינוך מיני של נשים צעירות, בפרט אלו עם מנרכה מוקדמת.

 

Menopause, 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני