חדשות

תוספי ריבופלבין עשויים להקל על חומרת כאבי ראש בחולי מיגרנה (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AHS)

04/08/2019

 

מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Headache Society עולה כי תוספי ריבופלבין עשויים להפחית חומרת כאבי ראש בחולים עם מיגרנה וחסר וויטמין B2 או חומרים תזונתיים אחרים.

 

בסדרת המקרים הנוכחית החוקרים בחנו את הנתונים אודות 42 חולים (84% נשים, גיל ממוצע של 35.5 שנים) עם מיגרנה ורמות ריבופלבין בדם בטווח המעיד על חסר ריבופלבין. מדגם המחקר כלל חולים עם מיגרנה עם ובלי אאורה, כמו גם חולים אחרים עם מיגרנה כרונית.

 

החוקרים סיפקו תוספים להעלאת רמות ריבופלבין בדם לרמות גבוהות ועקבו אחר רמות ויטמינים וחומרי תזונה אחרים באמצעות סדרת בדיקות מעבדה לאורך שנתיים. הם בחנו גם את רמות CoQ10, אבץ וויטמין C, אך במחקר שהוצג בכנס הם התמקדו ברמות ריבופלבין.

 

מהנתונים עלה כי 35 מבין 42 המשתתפים זכו לתוצאות טובות עם הטיפול התזונתי בלבד עם ירידה  של לפחות 50% בחומרת ותדירות כאבי ראש, בעוד ששבעה חולים אחרים נדרשו לתוספת טיפול מונע למיגרנה.

 

מהנתונים עלה כי מספר ימי מיגרנה בחודש ירד מממוצע של 14.4 בתחילת המחקר ל-3.4 לאחר טיפול בריבופלבין. בנוסף, 81% מהמשתתפים לא סבלו מאירועי מיגרנה לאחר שנתיים.

 

ממצאי המחקר הציעו כי בתת-קבוצה של חולים עם מיגרנה תתכן תועלת למתן תוספים אלו. ריבופלבין הינו מרכיב חשוב לתפקוד תאי ומשפיע על המיטוכונדריה של התא. חסרים תזונתיים עשויים לשחק תפקיד חשוב במיגרנה ותוספים תזונתיים מהווים התערבות לא-יקרה, קלה ונסבלת היטב בחולי מיגרנה.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AHS

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני