חדשות

נשים עם היסטוריה של מיגרנה נוטות לחוות יותר גלי חום (NAMS)

02/10/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

נשים עם היסטוריה של מיגרנה נוטות לחוות יותר גלי חום חמורים או חמורים מאוד, בהשוואה לנשים ללא מיגרנה, כך עולה ממחקר שפורסם בכנס השנתי של אגודת גיל המעבר הצפון אמריקאית (NAMS). על פי המחקר, 1 מכל 5 נשים חוות מיגרנה, והן נוטות לסבול מתסמיני מיגרנה ונכות רבים יותר, מציינים המחברים.

החוקרים ניתחו נתונים של 3308 נשים בגילאי 45 עד 60 שנים, בגיל ממוצע של 53. רובן המכריע של המשתתפות היו לבנות (95%) והיו לפחות עם השכלה אקדמית (93%). רובן היו גם במערכת יחסים ארוכת טווח (85%), רובן מועסקות (69%) ורובן אחרי גיל המעבר (67%). החוקרים התאימו את ממצאיהם למדד מסת הגוף (BMI), מצב גיל המעבר, מצב עישון, דיכאון, חרדה, טיפולים הורמונאלים שגרתיים וכאבי גב תחתון בשנה האחרונה. "האבחנה של כאבי גב תחתון, הפרעת כאב נוספת, שימשה לבדיקת הספציפיות של הקשר בין תסמיני מיגרנה ותסמינים ואזומוטוריים", כותבים המחברים. קצת יותר מרבע מהנשים (27%) דיווחו על היסטוריה של מיגרנה, וציוני דירוג גיל המעבר של נשים אלו היו גבוהים בממוצע ב-1.36 נקודות מאשר נשים ללא היסטוריה של מיגרנות (P <.001). נשים עם מיגרנה היו גם בסיכון גבוה ב-40% מנשים ללא מיגרנה לגלי חום חמורים או חמורים מאוד, לעומת ללא גלי חום בכלל (יחס הסיכויים, 1.4; P = .02).

לא ברור אם מיגרנה או גלי חום הם גורמי סיכון המוסיפים לפרופיל הסיכון הקרדיווסקולרי הקיים של אישה או שהם פשוט סמנים ביולוגיים של מסלול משותף, אמרה מחברת המחקר בראיון. היא משערת כי הקשר הנפוץ בין מיגרנה ותסמינים ואזומוטוריים יכול להיות קשור לחוסר ויסות עצבי. "המערכות הנוירולוגיות וכלי הדם שלנו הן תהליכים פיזיולוגיים מתואמים הפועלים יחד בהתאם לתפקוד הבסיסי של המוח והגוף", אמרה. חלק מהתסמינים של מיגרנות וגיל המעבר דומים ושניהם מוסברים לעתים קרובות על ידי חוסר תפקוד של מערכות אלו. הקשר בין היסטוריה של מיגרנות לבין חומרת הסימפטומים הואזומוטוריים עשוי להיות מוסבר על ידי חוסר ויסות זה בין המערכות הנוירולוגיות לבין כלי הדם".

ההשלכות הקליניות העיקריות של ממצאים אלה הן כי רופאים המטפלים בנשים צריכים להיות בטוחים שהם שואלים את המטופלות על היסטוריית המיגרנות שלהן. "הייעוץ שאנו מספקים לגבי תסמיני גיל המעבר צריך להיות מותאם טוב יותר להיסטוריה הרפואית של המטופלות שלנו, ובמיוחד, חשוב לשאול לגבי היסטוריית המיגרנות וכיצד הדבר עשוי להשפיע על הסימפטומים", הוסיפה.

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני