חדשות

מיגרנה עלולה לפגוע משמעותית באיכות ומבנה השינה (Neurology)

02/10/2021

 

בחולים עם מיגרנה תועדה איכות שינה סובייקטיבית גרועה יותר משמעותית ושינוי בארכיטקטורת השינה, בהשוואה למשתתפים בריאים, כך עולה מתוצאות מטה-אנליזה שפורסמו בכתב העת Neurology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים רבים אודות איכות השינה בחולי מיגרנה ואין קונצנזוס באשר להשפעה של מיגרנה על שינויים אובייקטיביים בארכיטקטורת השינה. מטרת הסקירה הנוכחית הייתה להתגבר על מיעוט הנתונים על-ידי שילוב נתונים ממספר מחקרים להערכת הבדלים באיכות סובייקטיבית של השינה כפי שנקבע לפי מדד PSQI (Pittsburgh Sleep Quality Index) וארכיטקטורת השינה כפי שנקבע על-סמך בדיקת מעבדת שינה, בין חולים עם מיגרנה ובין ביקורות בריאות.

 

החוקרים ביקשו להעריך אם ישנם הבדלים באיכות הסובייקטיבית של השינה כפי שנקבע לפי מדד PSQI ובארכיטקטורה האובייקטיבית של השינה כפי שנקבע לפי בדיקת מעבדת שינה במבוגרים וילדים ובביקורות בריאות. לצורך כך, הם ערכו חיפוש שיטתי במאגרי נתונים לזיהוי מחקרי מקרה-ביקורת שכללו נתונים אודות בדיקות מעבדת שינה ו/או מדדי PSQI בחולים עם מיגרנה.

 

הסקירה כללה 21 מחקרים עם נתונים אודות מדדי PSQI ו-Migraine Disability Assessment Test במבוגרים, כמו גם 6 מחקרים שכללו נתוני מעבדת שינה במבוגרים ו-5 מחקרים עם נתונים אלו בילדים.

 

במבוגרים עם מיגרנה תועדו מדדי PSQI גבוהים יותר, בהשוואה לביקורות בריאות, עם השפעה גדלה יותר בקרב אלו עם מיגרנה כרונית לעומת אפיזודית. במחקרים שכללו נתונים אודות מעבדת שינה, במבוגרים וילדים עם מיגרנה לעומת ביקורות בריאות תועד אחוז נמוך יותר של שנת REM (Rapid Eye Movement). בילדים לעומת ביקורות בריאות תועד משך שינה כולל קצר יותר, שעות ערות רבות יותר וחביון תחילת שינה קצר יותר.

 

החוקרים כותבים כי למרות שהממצאים מספקים מידע חשוב אודות איכות השינה בחולי מיגרנה, הם גם מדגישים את המגבלות בכל הנוגע להסקת מסקנות על-סמך מספר קטן של מחקרי מקרה-ביקורת עם נתוני מעבדות שינה, לאור הערפלנים המשמעותיים וההטרוגניות הרבה.

 

Neurology 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני