חדשות

רמות שרשראות קלות של נוירופילמנטים בשלב מוקדם של טרשת נפוצה מסייעת בחיזוי המהלך הקליני (מתוך כנס ה-AAN)

07/05/2020

 

ממצאי מחקר חדש מעידים על קשר בין הרמות בדם של שרשראות קלות של נוירופילמנטים (Serum Neurofilament Light Chain, או sNfL) סביב מועד אבחנת טרשת נפוצה ובין התקדמות המחלה בטווח הארוך, כאשר רמות גבוהות יותר בתחילת הדרך מנבאות פרוגנוזה גרועה יותר, כך מדווחים חוקרים בהצגת עיקרי הנושאים מכנס ה-American Academy of Neurology Science.

 

החוקרים ניצלו את זמינות מאגר Ottawa MS Biobank, הכולל דגימות קפואות ומאוחסנות מלמעלה מ-3,000 חולים עם טרשת נפוצה במהלך 25 השנים האחרונות. הצוות זיהה חולים עם דגימות דם שנאספו בתוך חמש שעות מההופעה הראשונה של תסמין טרשת נפוצה והיו במעקב לאורך חציון של 18.9 שנים. הם כימתו את רמות sNfL ב-67 חולים וב-37 ביקורות תואמות.

 

בחולים עם טרשת נפוצה, חציון ערכי הבסיס של sNfL עמד על 10.1 פיקוגרם/מ"ל היה גבוה ב-38.5% מחציון הרמות בקבוצת הביקורת (7.26 פיקוגרם/מ"ל, p=0.004).

 

החוקרים כותבים כי ערכי sNfL הבסיסיים זוהו כסמן המנבא הרגיש ביותר לשלילת התקדמות מחלה. בחולים עם ערכי sNfL נמוכים מ-7.62 פיקוגרם/מ"ל תועד סיכוי קטן פי 4.3 להתפתחות מוגבלות חמורה וסיכון נמוך פי 7.1 להתפתחות טרשת נפוצה מתקדמת עד לתום המעקב (p=0.054).

 

ההתקדמות המהירה ביותר תועדה בחולים עם ערכי sNfL הגבוהים ביותר בתחילת המחקר (שלישון שלישי, מעל 13.2 פיקוגרם/מ"ל). ערכי בסיס גבוהים יותר של sNfL לוו בקצב מהיר יותר של התקדמות המחלה גם לאחר תקנון לערפלנים שונים.

 

החוקרים כותבים כי מהממצאים עולה כי בחולים עם טרשת נפוצה וערכי sNfL גבוהים יותר במהלך חמש השנים הראשונות לאבחנת טרשת נפוצה קיים סיכון מוגבר למוגבלות קלינית ארוכת טווח וסיכון מוגבר להתפתחות טרשת נפוצה מתקדמת.

 

מתוך כנס מטעם ה-AAN

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני