חדשות

הבטיחות והיעילות של טיפולים תרופתיים לשיפור עייפות בחולים עם טרשת נפוצה (The Lancet Neurology)

03/01/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet Neurology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי Amantadine, Modafinil ו-Methylphenidate אינן עדיפות על פלסבו לשיפור עייפות משנית לטרשת נפוצה וכרוכות בסיכון גבוה יותר לתופעות לוואי.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי Amantadine, Modafinil ו-Methylphenidate משמשות לעיתים קרובות להקלה על עייפות בחולים עם טרשת נפוצה; עם זאת, אין עדויות ברורות בנוגע לבטיחות ויעילות טיפולים אלו.

 

החוקרים השלימו מחקר אקראי, מבוקר-פלסבו, שכלל חולים עם טרשת נפוצה שהתלוננו על עייפות  וחושב מדד MFIS (Modified Fatigue Impact Scale) של מעל 33 נקודות. המשתתפים טופלו ב-Amantadine, Modafinil, Methylphenidate, או פלסבו, אשר ניתנו למשך עד שישה שבועות. כל המשתתפים היו מיועדים לקבלת כל 4 תרופות המחקר, לפי סדר, עם מרווח של שבועיים בין כל טיפול. התוצא העיקרי של המחקר היה מדד MFIS בזמן נטילת המינון הגבוה ביותר הנסבל של כל תרופה.

 

מדגם המחקר כלל 141 חולים אשר חולקו באקראי לאחד מארבעה רצפי טיפול: 35 (25%) חולקו לקבלת טיפול ב-Amantadine, לאחריו פלסבו, Modafinil ו-Methylphenidate; 34 חולים (24%) חולקו לקבלת פלסבו תחילה ולאחר מכן Methylphenidate, Amantadine ו-Modafinil; 35 חולים (25%) טופלו תחילה ב-Modafinil ולאחר מכן ב-Amantadine, Methylphenidate ולבסוף פלסבו; ו-37 חולים (26%) טופלו תחילה ב-Methylphenidate, לאחריו ניתן Modafinil, פלסבו ו-Amantadine.

 

ניתוח לפי כוונה לטיפול כלל נתונים זמינים אודות 136 משתתפים.

 

מדד MFIS הממוצע בתחילת המחקר עמד על 51.3, כאשר המדד הממוצע בעת המינון המקסימאלי הנסבל עמד המדד על 40.6 בקבוצת הפלסבו, 41.3 עם Amantadine, 39.0 עם Modafinil ו-38.6 עם Methylphenidate (p=0.20 להשפעה הכוללת של הטיפול התרופתי).

 

שיעור האירועים החריגים במהלך המחקר עמד על 31% בקבוצת הפלסבו, לעומת 39% בקרב מטופלים ב-Amantadine, 40% בקרב מטופלים ב-Modafinil ו-40% עם טיפול ב-Methylphenidate. במהלך תקופת המחקר תועדו שלושה אירועים חריגים חמורים, כולל תסחיף ריאתי ומיוקרדיטיס תחת טיפול ב-Amantadine והחמרת טרשת נפוצה עם צורך באשפוז במהלך טיפול ב-Modafinil.

 

ממצאי המחקר אינם תומכים במתן Amantadine, Modafinil, או Methylphenidate להקלה על עייפות בחולים עם טרשת נפוצה.

 

The Lancet Neurology 2020

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני